Kontakty pro média

Analytici Broker Consulting

Ke stažení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

Po mírném červencovém poklesu hypotéky stagnují

Srpnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů pokračovaly s hodnotou 5,59 procenta ve stagnaci úrokových sazeb. Po mírném poklesu v červenci se situace příliš nemění, meziměsíčně došlo k poklesu o pouhý jeden bazický bod. Za stabilizací stojí konzistentní politika České národní banky a dlouhodobé nastavení základních sazeb na sedmi procentech. Ty byly naposledy změněny před více než rokem. Na klienty, kteří u hypoték akceptují vyšší sazby, odborníci z Broker Consulting apelují: pečlivě úvěr i majetek pojistěte a naspořte si provozní rezervu.

Celý článek >

Průměrné sazby hypoték potvrdily stagnaci

Červnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů ukazují, že na trhu hypotečních úvěrů převažuje stabilita. Hodnota indexu totiž jen mírně klesla, a to o 0,05 procentního bodu na 5,87 procenta. Průměrné úrokové sazby tak i po červnovém zasedání bankovní rady České národní banky stále zůstávají jen mírně pod hranicí šesti procent.

Celý článek >

Úroky z hypoték v květnu stagnovaly

Květnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily stagnaci úrokových sazeb u hypoték. Meziměsíčně se hodnota sledovaného ukazatele zvedla jen o 0,11 procentního bodu, což odpovídá ustrnutí vývoje těsně pod šestiprocentní hranicí, které trvá již od začátku letošního roku. Předstihový ukazatel indexu, který predikuje průměrnou hodnotu v následujícím měsíci, naopak mírně klesl na celých šest procent. Analytici díky němu očekávají mírný pokles úroků u úvěrů s pětiletou fixací, celkově ale nepředpokládají na hypotečním trhu dramatické změny, možné jsou podle nich pouze drobné výkyvy kvůli konkurenčnímu boji bank.

Celý článek >

Stagnace úroků u hypoték pokračuje

Březnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily stagnaci úrokových sazeb u hypoték, měřená hodnota klesla pouze o pět bazických bodů na 5,89 procenta. Meziročně se hodnota sledovaného indexu zvýšila o 1,59 procentního bodu, ve skutečnosti to potom znamenalo nárůst sazeb o celých 37 procent. Výrazné změny neočekávají odborníci ani v příštích měsících. Přispívá k tomu i rozhodnutí České národní banky o udržení dvoutýdenní repo sazby na stejné úrovni.

Celý článek >

V únoru sazba hypoték mírně poklesla

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se v únoru snížil o 0,05 procentního bodu a dostal se tak na hodnotu 5,94 procenta. Uvedený vývoj potvrzuje stagnaci trhu, která bude podle expertů pokračovat i v následujícím období. Důvodem jsou především kroky a měnová politika České národní banky, která dlouhodobě udržuje repo sazbu na stejné úrovni.

Celý článek >

Leden přinesl mírný pokles u hypoték

Zatímco prosincová hodnota překonala šestiprocentní úrokovou hranici u hypoték, za minulý měsíc naopak pod tuto hranici průměrná sazba klesla. Vypovídá o tom Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, který vyšel za leden s meziměsíčním úbytkem 0,18 procentního bodu. Průměrná sazba u hypoték se proto reálně poskytovala za 5,99 procenta. Výhledově odborníci očekávají spíše stagnaci sazeb hypoték, a to v důsledku dlouhodobých kroků a měnové politiky České národní banky.

Celý článek >

V prosinci hypotéky dál mírně rostly

Prosincové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily další mírný růst úrokových sazeb. Poslední měsíc v roce dokonce u hypoték přispěl k překročení šestiprocentní hranice. Hodnota indexu se zastavila na 6,17 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v listopadu. Celkově tak šlo o rekordní hodnotu od počátku indexového měření. Hypoteční experti předpokládají, že bude následovat stagnace sazeb.

Celý článek >

Růst úrokových sazeb u hypoték se v říjnu zastavil

Říjnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů zaznamenaly poprvé od začátku minulého roku nepatrný pokles hodnot. Průměrná sazba u hypoték meziměsíčně klesla o tři bazické body a její hodnota tak za říjen činila 5,87. Odborníci na hypotéky se shodují, že již došlo k zastavení dlouhodobého růstu sazeb a v nejbližších měsících čeká hypoteční trh stagnace úrokových sazeb.

Celý článek >

V září výrazně přibrzdil trend stoupajících úrokových sazeb hypoték

Podle zářijových výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů se průměrná úroková sazba hypoték zastavila na hodnotě 5,90 %. Oproti předchozím měsícům jde o výrazně menší meziměsíční nárůst, směrem nahoru vzrostly sazby v porovnání se srpnem pouze o osm bazických bodů. Od loňského ledna až doposud se přitom sazby hypotečních úvěrů již více než ztrojnásobily. Experti odhadují, že vrchol úrokových sazeb má již hypoteční trh za sebou, v dalších měsících je podle nich nejvíce pravděpodobná stagnace.

Celý článek >