Kontakty pro média

Analytici Broker Consulting

Ke stažení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

Snižování úrokových sazeb je velmi pozvolné

Klesající charakter úrokových sazeb u hypoték byl patrný také v měsíci květnu. Nicméně i přesto, že Česká národní banka opětovně v květnu snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu, banky, dle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, sazby u hypoték snižují velmi pomalu. Oproti dubnu, kdy se hodnota Indexu ustálila na 5,23 procentech, došlo v měsíci květnu ke snížení o pouhých 0,08 procentního bodu. Ekonomové však očekávají, že se sazby přiblíží ke konci roku ke čtyřem procentům.

Celý článek >

Počet žadatelů o hypoteční úvěr se zdvojnásobil, sazby však klesají velmi pomalu

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v dubnu hodnoty 5,25 procenta a klesl již po páté v řadě. I přes opětovné snižování základních sazeb Českou národní bankou klesají od začátku roku úrokové sazby jen velmi pomalu. Na konci loňského roku se průměrná hodnota úrokových sazeb pohybovala okolo 5,71 procent, nyní evidujeme oproti této hodnotě pokles o 0,46 procentního bodu. I toto snížení je však pro zájemce o hypoteční úvěr velmi významné, neboť i rozdíl několika desetin v úrokové sazbě může znamenat úspory v řádech tisíců.

Celý článek >

INDEX: Sazby hypoték nadále klesají

Průměrné sazby u hypoték opět klesly, oproti únoru evidujeme snížení o 0,19 procentního bodu. Březnová Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěru dosáhla hodnoty 5,34 procenta, zatímco v únoru to bylo 5,53 procenta. Stejně tak poklesl i předstihový ukazatel na měsíc duben, a to na hodnotu 5,52 procenta. Snížením základních úrokových sazeb dala Česká národní banka opětovný impuls pro oživení poptávky po hypotečních úvěrech.

Celý článek >

INDEX: Sazby hypoték i v únoru mírně poklesly

Očekávaný pokles sazeb u hypotečních úvěrů v reakci na kroky centrální banky pokračoval i v měsíci únoru. Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěru dosáhla hodnoty 5,53 procenta, což je oproti lednovým výsledkům pokles o 9 bazických bodů. Předstihový ukazatel na měsíc březen také klesl, tentokrát na hodnotu 5,64 procent. Hypoteční trh díky nižším úrokovým sazbám u hypoték začíná oproti minulým měsícům prostupně ožívat. Důležitou roli při žádosti o úvěr hraje standardně bonita klienta, tedy schopnost řádně a dlouhodobě splácet poskytnutý úvěr.

Celý článek >

INDEX: Sazby u hypoték v lednu lehce klesly

V lednu 2024 Broker Consulting Index hypotečních úvěrů mírně poklesl na hodnotu 5,62 procenta. V porovnání s předchozím měsícem se jedná o snížení 0,09 procentního bodu. Další pokles v následujícím období předpovídá lednový předstihový ukazatel, který se zastavil na hodnotě 5,70 procenta (oproti prosincovému výsledku nižší o 11 bazických bodů). Vzhledem k prosincovému rozhodnutí České národní banky o snížení dvoutýdenní repo sazby už některé banky mírně upravily své úrokové sazby směrem dolů. Podle analytiků nelze v nejbližší době očekávat skokové poklesy. Na konci roku by se úroková sazba u hypoték mohla pohybovat v rozmezí 3,5 – 4,5 procenty. Nadále trvá doporučení spíše kratších fixací úrokových sazeb u hypoték.

Celý článek >

Rok 2023 se nesl ve znamení stabilních úroků u hypoték

Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů v prosinci opět zůstala v porovnání s předchozími měsíci téměř nezměněna. Průměrné úrokové sazby hypoték v posledním měsíci roku dosáhly hodnoty 5,71 procenta. Pro rok 2024 očekávají analytici i vzhledem k výsledkům prosincového zasedání České národní banky, na kterém došlo po roce a půl ke snížení dvoutýdenní repo sazby, postupné oživení poptávky na hypotečním trhu i velmi pozvolné snižování úrokových sazeb. Tento fakt je zásadní nejen pro nové žadatele o hypotéku, ale také pro ty, kterým bude letos končit fixace. Aktuálně je výhodné volit spíš kratší dobu fixace.

Celý článek >

Průměrné úrokové sazby u hypoték se celý rok 2023 pohybují pod hranicí 6 procent

Monitorované hodnoty Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů zaznamenaly v listopadu 2023 mírný pokles na 5,70 procenta. Průměrná úroková sazba hypotečního úvěru byla tedy oproti předcházejícímu měsíci o 0,08 procentního bodu nižší. Tento vývoj naprosto odpovídá trendu pro rok 2023, kdy je Broker Consulting index hypotečních úvěrů stabilní. Ani pro následující měsíce neočekávají analytici výrazné výkyvy hodnot ani jedním směrem. Předstihový ukazatel pro prosinec dosahuje hodnoty 5,85 procenta. Odborníci proto aktuálně doporučují volit kratší dobu fixace, jak u nově sjednávaných hypoték, tak i u refixace již stávajících úvěrů.

Celý článek >

Úroky u hypoték zůstávají již několik měsíců s minimálními změnami

V říjnu zaznamenal Broker Consulting Index hypotečních úvěrů hodnotu 5,78 procenta, což je oproti předchozímu měsíci nepatrný nárůst o 0,09 procentního bodu.  Tento vývoj naprosto odpovídá trendu letošního roku, kdy jsou sazby u hypoték od ledna 2023 stabilní a po celou dobu se drží v rozmezí 0,5procentního bodu. Ani na závěr roku experti nepředpokládají velké výkyvy. Tomu odpovídá i vypočítaná hodnota předstihového ukazatele na listopad s 5,94 procenty. Vyšší úrokové sazby komplikují nejen zájem o nové hypotéky, ale také prodeje nemovitostí hypotékou již zatížené.

Celý článek >

Sazby u hypoték jsou od začátku roku stabilní

V září zaznamenal Broker Consulting Index hypotečních úvěrů hodnotu 5,69 procenta, což je oproti předchozímu měsíci nepatrný nárůst o 0,1 procentního bodu.  Tento vývoj naprosto odpovídá trendu letošního roku, kdy jsou sazby u hypoték od ledna 2023 stabilní a po celou dobu se drží v rozmezí 0,5procentního bodu. Ani na závěr roku experti nepředpokládají velké výkyvy. Tomu odpovídá i vypočítaná hodnota předstihového ukazatele na říjen s 6,04 procenta. Vyšší úrokové sazby komplikují nejen zájem o nové hypotéky, ale také prodeje nemovitostí hypotékou již zatížené.

Celý článek >

Po mírném červencovém poklesu hypotéky stagnují

Srpnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů pokračovaly s hodnotou 5,59 procenta ve stagnaci úrokových sazeb. Po mírném poklesu v červenci se situace příliš nemění, meziměsíčně došlo k poklesu o pouhý jeden bazický bod. Za stabilizací stojí konzistentní politika České národní banky a dlouhodobé nastavení základních sazeb na sedmi procentech. Ty byly naposledy změněny před více než rokem. Na klienty, kteří u hypoték akceptují vyšší sazby, odborníci z Broker Consulting apelují: pečlivě úvěr i majetek pojistěte a naspořte si provozní rezervu.

Celý článek >