Kontakty pro média

Analytici Broker Consulting

Ke stažení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

INDEX: Sazby u hypoték v lednu lehce klesly

V lednu 2024 Broker Consulting Index hypotečních úvěrů mírně poklesl na hodnotu 5,62 procenta. V porovnání s předchozím měsícem se jedná o snížení 0,09 procentního bodu. Další pokles v následujícím období předpovídá lednový předstihový ukazatel, který se zastavil na hodnotě 5,70 procenta (oproti prosincovému výsledku nižší o 11 bazických bodů). Vzhledem k prosincovému rozhodnutí České národní banky o snížení dvoutýdenní repo sazby už některé banky mírně upravily své úrokové sazby směrem dolů. Podle analytiků nelze v nejbližší době očekávat skokové poklesy. Na konci roku by se úroková sazba u hypoték mohla pohybovat v rozmezí 3,5 – 4,5 procenty. Nadále trvá doporučení spíše kratších fixací úrokových sazeb u hypoték.

Celý článek >

Rok 2023 se nesl ve znamení stabilních úroků u hypoték

Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů v prosinci opět zůstala v porovnání s předchozími měsíci téměř nezměněna. Průměrné úrokové sazby hypoték v posledním měsíci roku dosáhly hodnoty 5,71 procenta. Pro rok 2024 očekávají analytici i vzhledem k výsledkům prosincového zasedání České národní banky, na kterém došlo po roce a půl ke snížení dvoutýdenní repo sazby, postupné oživení poptávky na hypotečním trhu i velmi pozvolné snižování úrokových sazeb. Tento fakt je zásadní nejen pro nové žadatele o hypotéku, ale také pro ty, kterým bude letos končit fixace. Aktuálně je výhodné volit spíš kratší dobu fixace.

Celý článek >

Průměrné úrokové sazby u hypoték se celý rok 2023 pohybují pod hranicí 6 procent

Monitorované hodnoty Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů zaznamenaly v listopadu 2023 mírný pokles na 5,70 procenta. Průměrná úroková sazba hypotečního úvěru byla tedy oproti předcházejícímu měsíci o 0,08 procentního bodu nižší. Tento vývoj naprosto odpovídá trendu pro rok 2023, kdy je Broker Consulting index hypotečních úvěrů stabilní. Ani pro následující měsíce neočekávají analytici výrazné výkyvy hodnot ani jedním směrem. Předstihový ukazatel pro prosinec dosahuje hodnoty 5,85 procenta. Odborníci proto aktuálně doporučují volit kratší dobu fixace, jak u nově sjednávaných hypoték, tak i u refixace již stávajících úvěrů.

Celý článek >

Úroky u hypoték zůstávají již několik měsíců s minimálními změnami

V říjnu zaznamenal Broker Consulting Index hypotečních úvěrů hodnotu 5,78 procenta, což je oproti předchozímu měsíci nepatrný nárůst o 0,09 procentního bodu.  Tento vývoj naprosto odpovídá trendu letošního roku, kdy jsou sazby u hypoték od ledna 2023 stabilní a po celou dobu se drží v rozmezí 0,5procentního bodu. Ani na závěr roku experti nepředpokládají velké výkyvy. Tomu odpovídá i vypočítaná hodnota předstihového ukazatele na listopad s 5,94 procenty. Vyšší úrokové sazby komplikují nejen zájem o nové hypotéky, ale také prodeje nemovitostí hypotékou již zatížené.

Celý článek >

Sazby u hypoték jsou od začátku roku stabilní

V září zaznamenal Broker Consulting Index hypotečních úvěrů hodnotu 5,69 procenta, což je oproti předchozímu měsíci nepatrný nárůst o 0,1 procentního bodu.  Tento vývoj naprosto odpovídá trendu letošního roku, kdy jsou sazby u hypoték od ledna 2023 stabilní a po celou dobu se drží v rozmezí 0,5procentního bodu. Ani na závěr roku experti nepředpokládají velké výkyvy. Tomu odpovídá i vypočítaná hodnota předstihového ukazatele na říjen s 6,04 procenta. Vyšší úrokové sazby komplikují nejen zájem o nové hypotéky, ale také prodeje nemovitostí hypotékou již zatížené.

Celý článek >

Po mírném červencovém poklesu hypotéky stagnují

Srpnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů pokračovaly s hodnotou 5,59 procenta ve stagnaci úrokových sazeb. Po mírném poklesu v červenci se situace příliš nemění, meziměsíčně došlo k poklesu o pouhý jeden bazický bod. Za stabilizací stojí konzistentní politika České národní banky a dlouhodobé nastavení základních sazeb na sedmi procentech. Ty byly naposledy změněny před více než rokem. Na klienty, kteří u hypoték akceptují vyšší sazby, odborníci z Broker Consulting apelují: pečlivě úvěr i majetek pojistěte a naspořte si provozní rezervu.

Celý článek >

Průměrné sazby hypoték potvrdily stagnaci

Červnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů ukazují, že na trhu hypotečních úvěrů převažuje stabilita. Hodnota indexu totiž jen mírně klesla, a to o 0,05 procentního bodu na 5,87 procenta. Průměrné úrokové sazby tak i po červnovém zasedání bankovní rady České národní banky stále zůstávají jen mírně pod hranicí šesti procent.

Celý článek >

Úroky z hypoték v květnu stagnovaly

Květnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily stagnaci úrokových sazeb u hypoték. Meziměsíčně se hodnota sledovaného ukazatele zvedla jen o 0,11 procentního bodu, což odpovídá ustrnutí vývoje těsně pod šestiprocentní hranicí, které trvá již od začátku letošního roku. Předstihový ukazatel indexu, který predikuje průměrnou hodnotu v následujícím měsíci, naopak mírně klesl na celých šest procent. Analytici díky němu očekávají mírný pokles úroků u úvěrů s pětiletou fixací, celkově ale nepředpokládají na hypotečním trhu dramatické změny, možné jsou podle nich pouze drobné výkyvy kvůli konkurenčnímu boji bank.

Celý článek >

Stagnace úroků u hypoték pokračuje

Březnové výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů potvrdily stagnaci úrokových sazeb u hypoték, měřená hodnota klesla pouze o pět bazických bodů na 5,89 procenta. Meziročně se hodnota sledovaného indexu zvýšila o 1,59 procentního bodu, ve skutečnosti to potom znamenalo nárůst sazeb o celých 37 procent. Výrazné změny neočekávají odborníci ani v příštích měsících. Přispívá k tomu i rozhodnutí České národní banky o udržení dvoutýdenní repo sazby na stejné úrovni.

Celý článek >

V únoru sazba hypoték mírně poklesla

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se v únoru snížil o 0,05 procentního bodu a dostal se tak na hodnotu 5,94 procenta. Uvedený vývoj potvrzuje stagnaci trhu, která bude podle expertů pokračovat i v následujícím období. Důvodem jsou především kroky a měnová politika České národní banky, která dlouhodobě udržuje repo sazbu na stejné úrovni.

Celý článek >