Kontakty pro média

Jan Lener

ředitel odboru marketingu a komunikace

Tel.: 608 770 955
E-mail: jan.lener@bcas.cz

tisk@bcas.cz

Lenka Kuželová

specialistka PR

Tel.: 731 537 696
E-mail: lenka.kuzelova@bcas.cz

tisk@bcas.cz

Analytici Broker Consulting

Martin Novák
Hlavní analytik Broker Consulting a vedoucí oddělení produktového managementu
Michaela Pudilová
Analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů
Tadeáš Chmelíček
Investiční a penzijní analytik
Jiří Váchal
Analytik neživotního pojištění
Roman Míka
Analytik životního pojištění
Kristýna Viktora
Vedoucí realitního oddělení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

Náklady na pojištění typického vozu nepatrně stouply

Náklady na pojištění typického vozu se v měsíci dubnu nepatrně zvýšily. Provozovatelé nové Škody Octavie 1,6 TDI, 85 kW a dalších běžných vozidel, které zastupuje Broker Consulting POVIndex,toto zvýšení téměř nepocítili. Konkrétně se hodnota zvýšila z březnových 6 907 korun na dubnových 6 927 korun. Průměrná cena povinného ručení se  však stále pohybuje pod sedmi tisíci korunami. Její výši ale ovlivňuje řada faktorů, jako je věk a historie řidiče, bydliště a také parametry vozidla.

Celý článek >

Počet žadatelů o hypoteční úvěr se zdvojnásobil, sazby však klesají velmi pomalu

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v dubnu hodnoty 5,25 procenta a klesl již po páté v řadě. I přes opětovné snižování základních sazeb Českou národní bankou klesají od začátku roku úrokové sazby jen velmi pomalu. Na konci loňského roku se průměrná hodnota úrokových sazeb pohybovala okolo 5,71 procent, nyní evidujeme oproti této hodnotě pokles o 0,46 procentního bodu. I toto snížení je však pro zájemce o hypoteční úvěr velmi významné, neboť i rozdíl několika desetin v úrokové sazbě může znamenat úspory v řádech tisíců.

Celý článek >

Sazby u spotřebitelských úvěrů klesly pod osm procent

Po téměř dvou letech klesla Hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů pod osm procent. Oproti březnu došlo ke snížení sazeb u úvěru na cokoli o 0,74 procentního bodu, konkrétně se sazby  zastavily na 7,51 procentech. V posledních třech měsících evidujeme mírný pokles hodnot, který je dle expertů způsoben konkurenčním bojem bank. Ještě před samotnou žádostí o úvěr musí mít žadatel na paměti, že banka posuzuje nejen výši jeho příjmů, ale i další parametry.

Celý článek >

Průměrná hodnota POVIndexu klesá již třetí měsíc v řadě

Průměrná hodnota POVIndexu od začátku roku klesá. Celorepublikový průměr této hodnoty oproti lednu poklesl o 116 korun, a to na konečných 6 907 korun. Největší pokles byl v měsíci březnu zaznamenán ve středočeském Benešově, a to o téměř tři procenta. Konkrétně se hodnota snížila z únorových 6 274 korun na březnových 6 089 korun. Novela silničního zákona přinesla mimo jiné změny v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Celý článek >

Sledovaná aktiva rostla napříč trhy

Broker Consulting Index podílových fondů zaznamenal v březnu meziměsíční nárůst u všech monitorovaných tříd aktiv. Takové výsledky opakovaně reflektují pozitivní náladu na trzích. Nejvíce získaly komoditní fondy. Ty vykázaly po dlouhé době pozitivní růst, za kterým stál především růst cen ropy a zlata. Dařilo se také akciovým fondům, jež za březen vyšly se ziskem 2,37 procenta a staly se tak druhou nejvýkonnější třídou aktiv. V blízkém budoucnu se potom očekává pokračování důvěry investorů v ekonomický růst.

Celý článek >

INDEX: Sazby hypoték nadále klesají

Průměrné sazby u hypoték opět klesly, oproti únoru evidujeme snížení o 0,19 procentního bodu. Březnová Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěru dosáhla hodnoty 5,34 procenta, zatímco v únoru to bylo 5,53 procenta. Stejně tak poklesl i předstihový ukazatel na měsíc duben, a to na hodnotu 5,52 procenta. Snížením základních úrokových sazeb dala Česká národní banka opětovný impuls pro oživení poptávky po hypotečních úvěrech.

Celý článek >

Sazby u bezúčelových úvěrů v březnu poklesly

Hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů dosáhla za minulý měsíc 8,25 procenta. Oproti únorovým výsledkům jde o více než půlprocentní snížení, konkrétně 0,69 procentního bodu. I přes kolísání v prvním kvartále jsou podle analytiků hodnoty sazeb u bezúčelových úvěrů stabilní, to podle nich vydrží i nadále. Experti dál upozorňují, že před sjednáním spotřebitelského úvěru je důležité zvážit vedle výše sazby hlavně délku splácení. Kratší doba splácení s sebou nese vyšší měsíční splátky, delší zase větší přeplatek oproti zapůjčené částce.

Celý článek >

Sedmdesát dva procent Čechů se neorientuje v oblasti investic, každý třetí se ale kvůli inflaci o investice více zajímá

Díky nezkušenosti a nedostatečné edukaci v oblasti financování přicházejí Češi o možnost efektivně zhodnocovat své úspory. Více než polovina Čechů se bojí ztráty peněz ve spojitosti s investováním a přes padesát procent z těch, kteří v současné době neinvestují ani neplánují investovat tak činí pro nedostatek financí. A právě to může dle odborníků vypovídat o nedostatku povědomí o této problematice. Investovat lze totiž i s pár set korunami a například pomoci diverzifikace a výběru vhodných aktiv výrazně snížit rizika možných ztrát.

Celý článek >

Průměrná cena pojištění typického vozu se v únoru nepatrně snížila

Průměrná cena pojištění typického vozu se oproti lednu v minulém měsíci mírně snížila. Celorepublikový průměr naměřené hodnoty POVIndexu dosáhl hodnoty 7 006 korun, zatímco v lednu byl o sedmnáct korun vyšší. K mírnému meziměsíčnímu poklesu ceny za POV došlo také v Praze, a to z hodnoty 7 779 korun na 7 738 korun. V Benešově u Prahy oproti tomu cena naopak vzrostla o sedm korun. Od nového roku platí pro řidiče řada změn, například penalizace přestupků se řeší novým bodovým systémem.

Celý článek >

INDEX: Sazby hypoték i v únoru mírně poklesly

Očekávaný pokles sazeb u hypotečních úvěrů v reakci na kroky centrální banky pokračoval i v měsíci únoru. Hodnota Broker Consulting Indexu hypotečních úvěru dosáhla hodnoty 5,53 procenta, což je oproti lednovým výsledkům pokles o 9 bazických bodů. Předstihový ukazatel na měsíc březen také klesl, tentokrát na hodnotu 5,64 procent. Hypoteční trh díky nižším úrokovým sazbám u hypoték začíná oproti minulým měsícům prostupně ožívat. Důležitou roli při žádosti o úvěr hraje standardně bonita klienta, tedy schopnost řádně a dlouhodobě splácet poskytnutý úvěr.

Celý článek >