Kontakty pro média

Analytici Broker Consulting

Ke stažení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

Průzkum: Polovina Čechů počítá s tím, že nevyjde se svými úsporami v důchodu, k tomu se 64 procent lidí obává poklesu životní úrovně ve stáří

Ačkoli si sedm z 10 Čechů spoří a na penzi se nějak připravují, 73 procent lidí počítá, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se bezmála dvě třetiny obávají, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Více než polovina populace přitom spoří pravidelně. Sedmdesát čtyři procent si odkládá na důchod do 2000 korun za měsíc, čtvrtina z nich potom méně než 500 korun. Aktuálně mají téměř dvě pětiny lidí na rentu naspořeno méně než 100 tisíc korun. Lidé s čistým měsíčním příjmem od 40 do 50 tisíc korun mají potom nejčastěji naspořeno od 250 do 500 tisíc korun. Je tu ale i 29 procent lidí, kteří na rentu ani nespoří, ani neinvestují, a to hlavně kvůli nedostatku financí. Penzi plánují řešit v budoucnu, až budou mít více peněz. Necelá polovina spořících chce s věkem spořit více. V průměru začnou až s úderem padesátky. Čtyřicet čtyři procent lidí se chystají zvýšit měsíční úspory s ohledem na novou vládní úpravu. Mimoto si klidné stáří spojuje osm z deseti s vlastněním bytu či domu. Do důchodu plánuje mít zhruba polovina Čechů naspořeno do jednoho milionu korun, ideální by však podle nich bylo mít na stáří miliony dva. Češi tedy mají reálnější představy o ideálním stavu než dříve, ale nedokáží je naplnit. Osm z 10 lidí se obává znehodnocení úspor vlivem inflace. Více než tři čtvrtiny lidí mají navíc obavy z nominálního snížení částky vypláceného důchodu. Takové výsledky přinesl celorepublikový průzkum společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos mezi 1015 respondenty, který byl dnes představen na tiskové konferenci spojené s panelovou diskuzí, na níž vystoupili významní hosté a experti na českou ekonomiku.

Celý článek >

Průzkum: Přestože u většiny populace přetrvávají obavy z inflace, bezmála třetina uvažuje o vlastní nemovitosti

Dvacet devět procent Čechů zvažuje, že si v příštích pěti letech pořídí dům nebo byt. A to i přesto, že má podle průzkumu 80 procent lidí stále obavy z inflace a téměř polovina se domnívá, že letos nadále porostou úrokové sazby u hypoték. Kvůli ekonomické situaci v posledních letech více než třetina lidí zrušila, a to nejčastěji vlivem vyšších úrokových sazeb u hypoték a nárůstu cen energií, či odložila koupi nemovitosti. S ušetřenými penězi poté lidé naložili různými způsoby. Třetina je uložila na spořicí účet, pětina si nechala prostředky na běžném účtu a pouze 5 procent investovalo do nemovitostních fondů. U těch jsou podle potenciálních investorů, kterých je 23 procent, největší výhodou ochrana finančních prostředků před inflací a pravidelné příjmy z fondu. Většina Čechů také počítá s tím, že nadále porostou ceny nemovitostí. Určitá část z nich u plánované koupě vyčkává na zlepšení podmínek. Více než polovina lidí s pojištěním nemovitosti jej pravidelně aktualizuje alespoň jednou za tři roky. Takové výsledky přinesl nový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1010 respondenty z celé republiky, který byl dnes představen na tiskové konferenci spojené s panelovou diskuzí, na níž vystoupili významní hosté a experti na českou ekonomiku.  

Celý článek >

Devadesát procent Čechů se obává znehodnocení svých úspor kvůli inflaci, k jejich ochraně využívají vedle spořicích účtů častěji také investice

Téměř většina Čechů se obává negativních dopadů inflace na své úspory. Čtvrtina populace kvůli tomu přehodnotila v předchozím půlroce způsob jejich ochrany. Češi dále využívají ke spoření nejčastěji spořicí a běžné účty, v jedné třetině případů ukládají naspořené finance do investičních/podílových fondů. Markantní většina všech také pociťuje vlnu zdražování, a to nejčastěji u spotřebního zboží, pohonných hmot či ceny za elektřinu. Padesát procent populace ve snaze zlepšit svou finanční situaci už omezilo své výdaje, větší třetina obyvatel se ještě chystá k dalšímu seškrtání domácích nákladů. Bezmála tři čtvrtiny Čechů, které disponují rezervou více než 30 tisíc korun, nadále plánují budoucí zajištění rezervy na stáří. Rebalancovat své investice s ohledem na rentu plánuje ale 13 procent z nich. Takové výsledky přinesl nový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1022 respondenty z celé republiky, který byl včera představen na tiskové konferenci spojené s panelovou diskuzí, na níž vystoupili významní hosté a experti na českou ekonomiku.

Celý článek >

Se svým současným bydlením je spokojena jen polovina populace. Pro 73 % Čechů znamená spokojené bydlení mít vlastní dům

Bezmála čtvrtina Čechů letos uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti, nejčastěji rodinného domu nebo bytu. Polovina z nich chce k financování využít hypoteční úvěr, necelá čtvrtina pak vlastní zdroje. Rekonstrukci domu či bytu letos plánuje 41 % lidí. Více než polovina z nich k tomu použije vlastní úspory, zatímco hypotéku chce využít jen necelá pětina. Faktem ale je, že 37 % těchto potenciálních žadatelů o hypotéku na vlastní nemovitost či na rekonstrukci by nyní podmínky získání hypotéky nesplňovalo. 5 % Čechů pak v tomto roce čeká refinancování hypotéky. Ať již jde o nové bydlení, refinancování, či rekonstrukci, drtivá většina těch, kteří k tomu využijí hypotéku, očekává, že jí klesne životní úroveň a bude se muset uskromnit. Se svým současným bydlením je spokojeno 48 % Čechů, definici spokojeného bydlení pak pro většinu z nich představuje vlastní dům v dobré lokalitě a s přátelskými vztahy. Takové výsledky přinesl nový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1019 respondenty z celé republiky, který byl 8. června představen na tiskové konferenci spojené s panelovou diskuzí s významnými osobnostmi z řad finančních institucí. Celý článek >

Čtyři pětiny Čechů pociťují dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na penzijní spoření. Na stavební spoření si peníze ukládá více než čtvrtina Čechů, podílové fondy či státní dluhopisy využívá pětina z nich. Více než desetina oslovených si hotovost nechává doma. Téměř čtyři pětiny lidí si myslí, že inflace má nebo může mít dopad na jejich vlastní finance, a cítí tedy obavu ze ztráty jejich hodnoty. 35 % z nich už zároveň hledá cesty, jak hodnotu svých peněz ochránit. Na obranu domácího rozpočtu před dopady inflace volí nejčastěji šetření, úspory pak chrání převedením peněz z běžného na spořicí účet, standardními investicemi, o něco méně pak stavebním spořením, alternativními a též spekulativními investicemi. Pokud jde o způsoby šetření, více než dvě pětiny národa omezují výdaje na osobní potřebu i na zábavu a třetina Čechů šetří na nákladech za domácnost. Desetina respondentů pak nešetří na ničem.Celý článek >

Téměř každý druhý Čech si letos finančně polepšil

Praha, 27. prosince 2018 – Celkem 45,4 procent Čechů si během letošního roku finančně polepšilo. Nejvíce z nich (59,1 procent) bylo ve věku 18 až 26 let. Na konci roku 2017 bylo optimisty 60,9 procent mladých Čechů, kteří doufali, že se budou mít lépe. Realita tedy téměř naplnila jejich očekávání, mladí lidé si během roku 2018 ekonomicky polepšili. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu. 

Celý článek >

Dvě pětiny současných zaměstnanců nevylučují, že začnou podnikat

Praha, 27. listopadu 2018 – Současní zaměstnanci přemýšlejí o restartu své kariéry, 41 procent z nich nevylučuje vstup do podnikání, 5 procent to má dokonce už v plánu. Důvodem zvažování startu podnikání je nejčastěji potřeba nezávislosti a větší svobody, uvádí téměř každý druhý zaměstnanec, který o změně přemýšlí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos*.

Celý článek >

Téměř tři čtvrtiny českých párů přiznávají rozdílné názory na společné finance

Finance v životě českých párů – sezdaných, registrovaných partnerů i těch, co dlouhodobě  žijí v páru tak zvaně „na psí knížku“ – hrají velmi významnou roli. 72,5 procent z nich přiznává, že se o nich diskutuje pravidelně, zhruba každý sedmý pár (14,3 %) pár se kvůli financím dokonce vášnivě hádá. Vyplývá to z průzkumu* Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsos.

Celý článek >

České páry si finanční závazky vzájemně nepřiznávají

Praha, 12. září 2018 – Češi jsou v oblasti partnerských financí velmi konzervativní. Zhruba každý třetí (35,8 %), který je sezdaný, žije v registrovaném partnerství nebo dlouhodobě v páru tak zvaně „na psí knížku“ považuje finance za soukromou záležitost a partnera či partnerky se na nich nevyptává. Vyplývá to z průzkumu* Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsos.

Celý článek >

Realita Česka: Jmenuji se Karel, je mi 18 let a jsem dlužník

Zapomenout jízdenku, nebo kupón se může stát každému. Ale vyhýbat se placení pokuty není finančně zodpovědným řešením nastalé situace. Zatímco vy pomalu zapomínáte, dopravce si váš přestupek moc dobře pamatuje a postupem času se z několika stovek stanou desetitisíce. Pokud načerno jede dítě nebo nezletilý, tak se může stát, že v den svých 18. narozenin se z něj stane mnohatisícový dlužník. To ho hned na prahu dospělosti může uvrhnout do dluhové pasti, z níž se jen velmi těžko dostane ven. Jak ukázal průzkum* Instant Research od Ipsosu jezdí bez placení více než třetina (35,4 %) mladistvých a mladých lidí od 15 do 25 let napříč Českou republikou.

Celý článek >