Kontakty pro média

Analytici Broker Consulting

Ke stažení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

INDEX: Nový rok začal s půlprocentním poklesem úroků u bezúčelových úvěrů

Úrokové sazby úvěrů na cokoliv v lednu mírně klesaly. Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů se zastavil na hodnotě 8,31 procenta. Oproti poslednímu měsíci v roce 2023 je to pokles o 0,53 procentního bodu. Začátek roku bývá pro mnohé domácnosti, které si v listopadu či prosinci sjednaly spotřebitelský úvěr na pokrytí vyšších nákladů spojených s Vánocemi, také začátkem mnohdy několikaletého splácení této půjčky. V případě zatížení více úvěry doporučují odborníci zvážit konsolidaci všech půjček do jedné. Důvodem je optimalizace výdajů domácnosti.

Celý článek >

Průměrné úroky úvěrů na cokoli v prosinci stouply na 8,84 procenta

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů dosáhl v prosinci 2023 průměrné hodnoty 8,84 procenta. Oproti minulému, kdy byl index 8,51 procenta, se jedná o nárůst o 0,33procentního bodu. Na prosincovém zasedání ČNB bylo po dlouhých měsících rozhodnuto o poklesu základní dvoutýdenní repo sazby ze 7 procent na 6,75 procenta. Tato změna ale podle mínění odborníků nebude mít u spotřebitelských úvěrů v blízké době zásadní vliv. Na rozdíl od úvěrů hypotečních, kde je doba splatnosti delší a poskytovaná částka vyšší, nehraje prostá úroková sazba stejnou roli. U úvěrů na cokoli je dobré sledovat i jiné parametry a porovnávat nabídky jednotlivých bank.

Celý článek >

INDEX: Vánoce se blíží, banky zvýhodňují nabídky spotřebitelských úvěrů pro klienty

Hodnoty Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů dosahovaly v listopadu 2023 průměrné hodnoty 8,51 procenta. V porovnání s předešlým měsícem se jedná o vyšší pokles, a to o 0,85procentního bodu. Aktuální hodnota je srovnatelná s hodnotami naměřenými v srpnu 2023. Podle analytiků stojí za těmito čísly zvýhodněné nabídky spotřebitelských úvěrů, které banky o prázdninách poskytují na úhradu dovolených nebo na nákupy spojené s návratem dětí do škol a aktuálně na nákupy vánočních dárků. S koncem roku si také část lidí dělá pořádek ve financích a pro lepší přehled konsoliduje všechny své úvěry.Celý článek >

Průměrné sazby spotřebitelských úvěrů už rok oscilují kolem devíti procent

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů dosáhl v říjnu hodnoty 9,36 procenta. Od zářijového měření je to pokles o šest bazických bodů. V meziročním porovnání je pak aktuální hodnota nižší jen o 0,10 procentních bodů. Analytici z Broker Consulting neočekávají minimálně do konce tohoto roku výraznější výkyvy hodnot ani jedním směrem. Mírně by mohly trend ovlivnit opět konkurenční nabídky bank, které v předvánočním období vždy připravují pro klienty zvýhodněné nabídky úvěrů. Část lidí si totiž opakovaně bere půjčky na nákup vánočních dárků a na pokrytí zvýšených provozních nákladů v tomto období. Odborníci před neuváženými vánočními půjčkami varují.

Celý článek >

Úrokové sazby v září opět vzrostly

Zářijová hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů dosáhla hodnoty 9,42 procenta. V porovnání s předchozím měsícem tedy průměrná úroková sazba vzrostla přesně o jeden procentní bod. Důvodem nárůstu je pokles sazeb v předchozích prázdninových měsících. Během nich kulminovaly konkurenční nabídky bank na poli spotřebitelských úvěrů. Úroková sazba je právě to, co zájemce o bezúčelovou půjčku zajímá jako první. Analytici z Broker Consulting ale upozorňují: výše úroku v reklamní nabídce se většinou neshoduje s tím, jakou RPSN klienti od banky ve skutečnosti dostanou.

Celý článek >

Úrokové sazby u bezúčelových úvěrů klesají

Srpnové výsledky Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů zaznamenaly další meziměsíční pokles. Tentokrát se monitorovaná hodnota snížila o 0,54 procentního bodu na 8,42 procenta. Na prázdninovém poklesu se nejvíce podepsal konkurenční boj bank, jehož cílem bylo oslovit klienty s nabídkami spotřebitelských úvěrů na dovolené v období prázdnin. Dál se očekává stagnace či mírné klesání hodnot. Analytici z Broker Consulting u bezúčelových úvěrů dlouhodobě varují před upadáním do dluhových pastí a apelují na potřebu plánování vlastních financí.

Celý článek >

Po květnovém výkyvu došlo k poklesu úroků u spotřebitelských úvěrů

Červnová hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů klesla z květnových 10,24 procenta na 8,93 procenta. Meziměsíčně úrokové sazby u bezúčelových úvěrů klesly o více než jeden procentní bod. Hodnota indexu se tedy vrátila na úroveň letošního března. I přesto jsou podle úvěrových analytiků nabídky ve spotřebitelských úvěrech poměrně stabilní.

Celý článek >

Sazby spotřebitelských úvěrů jen mírně klesly, budoucí výkyvy mohou způsobit půjčky na dovolenou

Hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů v březnu zaznamenala pokles o 0,44 procentního bodu na úroveň 8,89 procenta. Úrokové sazby tak zůstávají nadále stabilní a neměly by se podle expertů příliš měnit ani v následujícím období. Výkyvy by mohl přinést pouze konkurenční boj bank, jejich časově omezené promoční akce a příprava veřejnosti na letní dovolené.

Celý článek >