Téměř každý druhý Čech si letos finančně polepšil

Praha, 27. prosince 2018 – Celkem 45,4 procent Čechů si během letošního roku finančně polepšilo. Nejvíce z nich (59,1 procent) bylo ve věku 18 až 26 let. Na konci roku 2017 bylo optimisty 60,9 procent mladých Čechů, kteří doufali, že se budou mít lépe. Realita tedy téměř naplnila jejich očekávání, mladí lidé si během roku 2018 ekonomicky polepšili. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting realizovaného přes Instant Research od Ipsosu. 

Zhruba ekonomicky stále stejně se letos mělo 38,5 procent respondentů, mezi nejstarší generací ve věku 54 až 65 let to dokonce byl každý druhý (53,2). Že ale netrpíme finanční nouzí, dokazuje to, že 13,7 procent lidí dokonce v letošním roce začalo tvořit rezervy či investovat, ve věku 27 až 35 let dokonce každý pátý (20,4 procent).

Pokud se podíváme na očekávání pro následující rok, tak Češi zůstávají optimisté, byť menší než v loňském roce. 73,6 procent Čechů očekává, že se bude mít ekonomicky lépe, nebo alespoň stejně jako letos. Optimismus ale klesl o 4,4 procentního bodu. 

„Výsledky výzkumu nejsou moc překvapivé. I v roce 2018 se české ekonomice náramně dařilo. Roste HDP, rostla průměrná mzda a nezaměstnanost je na historicky nejnižší hodnotě. To jsou znaky stabilní ekonomiky. Na druhou stranu v roce 2018 zvyšovaly úrokové sazby u hypotečních úvěrů a také se opět zvedaly ceny nemovitostí. Jen v Praze je to meziročně o 8,5 % a situace je podobná i v ostatních krajských městech. V roce 2019 pak očekáváme další zvyšování úrokových sazeb a pomalé zastavení růstu cen nemovitostí,“ predikuje Martin Novák, investiční analytik Broker Consulting.

Zhoršení své finanční situace se obává pětina Čechů (19,9 procent). Překvapením není, že obavy s věkem výrazně rostou a nejvíce se zhoršení obávají lidé na hranici důchodového věku.

Pro rok 2019 se očekávání Čechů v oblasti celkové finanční situace oproti loňskému roku výrazně neliší. Mírně poklesly obavy ze ztráty zaměstnání, ale naopak se zvýšil strach lidí ze splácení závazků a případných exekucí.

„Pro rok 2019 očekáváme pokračování celkové dobré ekonomické situace. Jediné, s čím by Češi měli počítat, je zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a s tím související růst splátky hypotéky v případě nové fixace úrokové sazby. Zvyšování cen nemovitostí se také začíná pomalu projevovat i v nájemním bydlení, kde očekáváme nárůst cen nájmu. Aby zvýšené náklady nepoložily rodinný rozpočet, doporučuji pravidelně aktualizovat finanční plán a vést si přehled příjmů a výdajů na měsíční bázi,“ radí Novák.

*Výzkum realizovala společnost Ipsos formou aplikace Instant Research v prosinci 2018 formou on-line dotazování, N=840 respondentů, 18 až 65 let.