Kontakty pro média

Analytici Broker Consulting

Ke stažení

Ke stažení

Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting

Průměrná hodnota POVIndexu klesá již třetí měsíc v řadě

Průměrná hodnota POVIndexu od začátku roku klesá. Celorepublikový průměr této hodnoty oproti lednu poklesl o 116 korun, a to na konečných 6 907 korun. Největší pokles byl v měsíci březnu zaznamenán ve středočeském Benešově, a to o téměř tři procenta. Konkrétně se hodnota snížila z únorových 6 274 korun na březnových 6 089 korun. Novela silničního zákona přinesla mimo jiné změny v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Celý článek >

Průměrná cena pojištění typického vozu se v únoru nepatrně snížila

Průměrná cena pojištění typického vozu se oproti lednu v minulém měsíci mírně snížila. Celorepublikový průměr naměřené hodnoty POVIndexu dosáhl hodnoty 7 006 korun, zatímco v lednu byl o sedmnáct korun vyšší. K mírnému meziměsíčnímu poklesu ceny za POV došlo také v Praze, a to z hodnoty 7 779 korun na 7 738 korun. V Benešově u Prahy oproti tomu cena naopak vzrostla o sedm korun. Od nového roku platí pro řidiče řada změn, například penalizace přestupků se řeší novým bodovým systémem.

Celý článek >

Ceny povinného ručení v lednu lehce poklesly

Monitorovaná hodnota Broker Consulting POVIndexu za leden oproti předchozímu měsíci klesla o 61 korun. Průměrná cena pojištění typického vozu se snížila na 7076 Kč. V Praze se cena pojištění pohybovala okolo 7 779 Kč, zatímco ve středočeském Benešově 6 267 Kč. Na místě je také připomenout novelu zákona, která přinese povinnost sjednat pojištění odpovědnosti skutečnému provozovateli vozidla. Vlastník vozidla tedy nově za řádné pojištění vozidla již zodpovídat nebude.

Celý článek >

V prosinci vzrostla průměrná cena povinného ručení o 114 korun

Monitorovaná hodnota Broker Consulting POVIndexu za prosinec stoupla oproti předchozímu měsíci o 114 korun. V posledním měsíci roku 2023 byla tedy průměrná cena povinného ručení 7 137 korun. Dlouhodobý trend pozvolného růstu tedy i nadále pokračuje. I přesto ale částka nedosahuje na vstupní prosincovou hodnotu POV indexu z roku 2019, která je nejvyšší za celou dobu sledování. Vývoj cen povinného ručení v Praze vykazuje stejný průběh, v malých městech jako je Benešov u Prahy je situace lehce odlišná. Pro řidiče se v roce 2024 zavedou nová pravidla v povinném ručení, které přinese novela zákona o pojištění odpovědnosti u provozu vozidla.

Celý článek >

V listopadu vzrostla průměrná cena povinného ručení o 58 korun

Monitorovaná hodnota Broker Consulting POVIndexu za listopad stoupla o necelé jedno procento.  Oproti předchozímu měsíci vzrostla průměrná cena povinného ručení v České republice o 58 korun na konečných 7 023 korun. Trend velmi pozvolného růstu tedy i nadále pokračuje. Při porovnání listopadových celorepublikových hodnot z předchozích let je patrné, že nejvíce Češi za povinné ručení platili v listopadu 2019, poté průměrná cena klesala až do roku 2021. Od té doby opět pozvolna roste. Stejný průběh vývoje průměrných cen povinného ručení můžeme pozorovat také v Praze, v menších městech je ale situace mírně odlišná. Co je ale pro všechny řidiče od počátku listopadu stejné, je povinnost použít na silnicích zimní pneumatiky v zákonem stanovených případech.

Celý článek >

Trend mírného růstu cen u povinného ručení pokračuje

Hodnota Broker Consulting POVIndexu zaznamenala v říjnu 2023 v meziměsíčním porovnání mírný dvouprocentní nárůst. Oproti září vzrostla průměrná cena povinného ručení v České republice o 136 korun na konečných 6 965 korun. Znamená to pokračování dosavadního trendu velmi pomalého růstu. Nejvyšších hodnot ale dosahoval index v říjnu 2019, kdy ukazoval průměrnou cenu povinného ručení 7 523 korun. I letošní hodnota je vyšší, než je průměr 6 737 korun za celou dobu sledování. Jak vyplývá z dat pojišťoven, na podzim každoročně stoupá počet nahlášených pojistných událostí v souvislosti se střetem vozidla se zvěří. Odborníci proto doporučují mít k povinnému ručení uzavřené i připojištění srážky se zvěří.

Celý článek >

Průměrná cena povinného ručení opět o něco vzrostla

Podle Broker Consulting POVIndexu se posunula průměrná cena povinného ručení zase o něco výše, a to o celých čtyřicet korun na hodnotu 6 888 Kč. Dlouhodobě vykazuje podobný trend růstu cen hlavní i menší město (Benešov u Prahy), liší se u nich ale výše průměrných cen. Zatímco v Praze jsou ceny za POV dlouhodobě v tuzemsku nejvyšší, v Benešově se oproti tomu pohybují zhruba o 1 300 – 1 400 korun níže. Roli hraje nehodovost v regionu a rizikovost během trvání pojištění. Podle analytiků ještě nedosáhl za letošek POVIndex svého maxima. Očekávají růst cen kvůli zdražování vstupů ve výrobě.

Celý článek >

Ceny povinného ručení v květnu stagnovaly

Broker Consulting POVIndex nezaznamenal meziměsíční posun a jeho hodnota tak zůstala na  6 848 korunách. To je stále více než celorepublikový průměr, který za celé období činí 6 727 korun. Letošní květen je také nejvyšší v porovnání s předchozími od počátku měření. Očekávání odborníků ohledně růstu cen dál trvá. Kvůli zdražování vstupů, ale i práce se cena za POV nejspíše o něco zvýší.  

Celý článek >

POVIndex registruje nejvyšší dubnovou hodnotu povinného ručení

Broker Consulting POVIndex zaznamenal za letošní duben hodnotu 6 848 Kč. V porovnání s minulými  hodnotami jde o nejvyšší měření za čtvrtý měsíc v roce, které navíc překročilo i celkový průměr. Ten se pohybuje o více než 120 korun níže. Meziměsíčně se cena povinného ručení zvedla o 27 korun. Trend mírného růstu cen kvůli zdražování vstupů dál pokračuje, další zvýšení se nadále očekává.

Celý článek >

Povinné ručení se dostalo na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky

Podle Broker Consulting POVIndexu se ceny povinného ručení v březnu pohybovaly průměrně kolem hodnoty 6 821 Kč. V rámci meziměsíčního srovnání se tak jeho hodnota zvýšila o 77 korun. Jednalo se o nejvyšší číslo uvedeného ukazatele za poslední tři roky. Oproti březnu minulého roku došlo k nárůstu POVIndexu o dvě stě třicet korun, což je způsobeno nejistotou na trzích a s tím spojeným zdražováním vstupů.

Celý článek >