Vyjádření hlavního analytika Broker Consulting, Martina Nováka, ke zvýšení základních úrokových sazeb ČNB

Česká národní banka svým dnešním rozhodnutím potvrdila názor odborné veřejnosti a přistoupila ke zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů. Tato hodnota je na horní hranici očekávaného rozmezí.

Z mého pohledu se jedná o reakci na růst inflace, která se nyní pohybuje nad 3 %, což je mimo dlouhodobý cíl ČNB. Zároveň to též zapadá do komunikace banky, kdy dochází k rapidnímu uvolňování proticovidových opatření, ekonomice se relativně daří a nezaměstnanost je stále nízká. Inflace je pod drobnohledem ani ne tak kvůli své výši, jako spíše kvůli svému skokovému nárůstu.

Předpokládám, že v horizontu nejbližších týdnů až jednoho měsíce bude docházet k mírnému zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Bude zajímavé sledovat, kteří poskytovatelé hypotečních úvěrů již očekávané zvýšení do sazeb zakomponovali, a kteří zatím ne. Můžeme tedy očekávat mírný nárůst v rozmezí 0,1 – 0,2 procentního bodu. Pro žadatele o hypotéku se tak financování vlastního bydlení může stát opět o něco komplikovanější, neboť se budou


Martin Novák zahájil svou profesní dráhu v roce 2010 v České spořitelně jako specialista OPS III. V Broker Consulting působí od roku 2013, kdy nastoupil na pozici analytika na zajištěné a nezajištěné úvěry a bankovní služby. V roce 2015 se přesunul na pozici investičního analytika a o rok později se stal senior analytikem společnosti. Jako hlavní analytik Broker Consulting pak Martin působí od roku počátku roku 2019. Je zodpovědný za podporu prodeje obchodní sítě společnosti a franšízové sítě OK POINT. Vedle toho se také pravidelně věnuje školení a edukaci finančních konzultantů. V této společnosti působí zároveň jako předseda etické komise a člen legislativní komise. Absolvoval Národohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze.