Povinné ručení se dostalo na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky

Podle Broker Consulting POVIndexu se ceny povinného ručení v březnu pohybovaly průměrně kolem hodnoty 6 821 Kč. V rámci meziměsíčního srovnání se tak jeho hodnota zvýšila o 77 korun. Jednalo se o nejvyšší číslo uvedeného ukazatele za poslední tři roky. Oproti březnu minulého roku došlo k nárůstu POVIndexu o dvě stě třicet korun, což je způsobeno nejistotou na trzích a s tím spojeným zdražováním vstupů.

Březnové výsledky POV Indexu potvrzují další nárůst jeho hodnot. Meziměsíčně se průměrná cena za povinné ručení zvedla o 77 korun na 6 821 Kč. Loni v březnu byla přitom jeho hodnota ještě ve výši 6 591 Kč. Od té doby se zvýšila o 230 korun a očekává se, že bude dále zdražovat. Důvodů, proč k tomu dochází, je více – především nárůst cen náhradních dílů, energií, práce a dalších položek.

Nejistota na trzích se negativně odráží v ceně povinného ručení, které již několik měsíců po sobě setrvale roste. Řidiči by měli počítat s tím, že zdražování bude pravděpodobně pokračovat i v následujících měsících. Hodnota POVIndexu se bude tudíž – až na občasné poklesy – nejspíše dál zvedat,“ vysvětluje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Hodnota POVIndexu ve výši 6 821 Kč tak byla v březnu nejvyšší za poslední tři roky. Naopak nejnižší byla v dubnu roku 2021, kdy se dostala na hodnotu 6 329 Kč. Pokud budeme brát ale v potaz celé sledované období, není aktuální březnová hodnota maximální. Vyšších hodnot ukazatel dosahoval během roku 2019 a na začátku roku 2020, kdy převyšoval hranici 7 000 korun.

V Praze je nadále POVIndex na vyšších hodnotách, než je tomu ve zbytku republiky. Letos v březnu zde dosáhla průměrná cena na 7 461 Kč. Oproti tomu v menším městě, jaké reprezentuje Benešov u Prahy, je situace odlišná. Zde se v současnosti drží v průměru na 6 161 korunách. Situaci může odlišovat také různá nehodovost v regionu.

Rozdíl v ceně povinného ručení mezi hlavním městem a regiony ukazuje, že vývoj není všude zcela stejný. To nám potvrzují i dlouhodobé statistiky. I na to musí brát pojistník ohled, když si dojednává nové podmínky pojištění,“ dodává Váchal.


Broker Consulting POVIndex je založen na odlišné metodice výpočtu, než jakou používá ČKP. Jeho hodnota nevychází z průměru hodnot celé řady veličin, ale z menšího množství parametrů. POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejběžnější možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.


Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Kontakt pro média:

Michaela Sahulová, specialistka PR a externí komunikace

mobil: +420 731 538 373, e-mail: michaela.sahulova@bcas.cz