Sazba úvěru na spotřebitelské úvěry je před blížícími se svátky opět vyšší

S nastupujícím koncem roku vykazuje Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů další růst spotřebitelských úvěrů. Úroková sazba u bezúčelových úvěrů v říjnu stoupla na 9,46 procenta a posílila tak o 0,87 procentního bodu. Potvrzuje se tak trend, který byl charakteristický i v předchozích měsících letošního roku. Podle předběžných odhadů by se mohl tento ukazatel ve zbytku roku ještě navyšovat.

Hodnota Broker Consulting Indexu v říjnu narostla na 9,46 procenta. Zatímco v předchozím měsíci posílila o 0,22, tentokrát to bylo již 0,87 procentního bodu více. Spotřebitelské úvěry mírně zdražují již od počátku roku. Letos v lednu přitom hodnota Broker Consulting Indexu činila ještě 6,10 procenta. Aktuální výše se kvůli tomu dostala na úroveň ze začátku roku 2017 a podle předpovědí může v následujícím období dále posilovat.

S tím, jak se blíží vánoční svátky, řeší některé domácnosti poskytnutí úvěrů buď na koupi dárků pro své nejbližší, nebo i jiných výdajů, které se k této době vztahují. Jsou i takoví, kteří si zvykli platit zimní dovolenou na dluh. Sklon k půjčkám se může navíc do konce roku ještě prohloubit. To by pak znamenalo, že by mohly být úvěry ještě dražší, než tomu bylo v říjnu,“ vysvětluje Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting.

K nejčastějším typům úvěru patří neúčelový. Jeho čerpání není ničím podmíněno. Peníze dostává žadatel buď hotově, nebo na běžný účet. Mezi úvěry, které žadatelé v té souvislosti rovněž využívají, jsou i ty účelové. Jedná se mnohdy o půjčky na telefony, spotřebiče či již zmiňovanou zimní dovolenou. Nechybí ale ani třeba úvěry na auta. Peníze z úvěru jsou v takových případech čerpány přímo na účet prodávajícího. Při žádosti o úvěr se mohou kombinovat rovněž oba výše uvedené postupy.


Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry, a to bez výjimky všechny. Nemůže tak dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na datech dodávaných třetími stranami.

Proč je dobré Index sledovat

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.        


Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Kontakt pro média:

Michaela Sahulová, specialistka PR a externí komunikace

tel.: +420 731 538 373, e-mail: michaela.sahulova@bcas.cz