Jednoznačným vítězem března byly akciové fondy, všechny ostatní si připsaly záporné body

Trh podílových fondů doznal v březnu po delší době výraznějších změn. Na celé čáře zvítězily akciové fondy, které si podle Broker Consulting Indexu podílových fondů připsaly nárůst o 1,81 %. Všechny ostatní sledované fondy naopak ztratily, a to včetně komoditních, které se po dvou předchozích měsících, kdy se hřály na výsluní, ocitly v záporných číslech a zaznamenaly největší meziměsíční propad o celých 2,66 %. Ztrátu opět vykázaly fondy peněžního trhu o 0,80 % a dluhopisové fondy, které se propadly o 1,12 %. V záporných hodnotách překvapivě skončily i české nemovitostní fondy, které si odepsaly 0,03 %.

Akciové fondy dál pokračují růstovým tempem, za nímž stojí všemi očekávané zlepšení pandemické situace díky masivnímu očkování. To potvrdil i březnový průzkum banky Bank of America, podle kterého se nyní manažeři fondů více než koronaviru obávají rostoucí inflace a hrozby spojené s potenciálním výprodejem na dluhopisovém trhu, který by nastal v případě zpřísňování měnové politiky centrálních bank. Česko bojuje s vyšší inflací již poměrně dlouho, její efekt pocítí při svých nákupech všichni spotřebitelé.

 „Březnové výsledky Broker Consulting Indexu podílových fondů přinesly jasného vítěze – akciové fondy, které si jako jediné připsaly kladné body. Zaznamenaly meziměsíční zhodnocení o 1,81 %, přičemž podobné růstové tempo si udržují již od začátku tohoto roku,“ komentuje březnový Index analytik konzervativních investic Broker Consulting, Lukáš Vokel. Dařilo se především evropským akciím, například německý index DAX, který zahrnuje 30 nejvýznamnějších německých společností, si za březen připsal 7,46 %. Pozadu však nezůstaly ani americké akcie, index Dow Jones vykázal nárůst o 5,27 %. „Akciovým fondům se daří už 12 měsíců v řadě, jejich výkonnost dosahuje skvělých 48,26 %,“ říká Lukáš Vokel a dodává: „Na konci března minulého roku byly akciové fondy blízko nejnižší hodnoty propadu, který jsme loni zaznamenali, proto je meziroční nárůst tak vysoký.“

Březen nebyl nijak přívětivý pro komoditní fondy, které se po předchozích dvou měsících intenzivního posilování propadly o 2,66 %. Ke slabému výsledku přispěl mimo jiné pokles cen zemního plynu a stříbra, které v březnu ztratilo téměř 8 %. Přesto si komoditní trhy od začátku roku celkově připisují 7,2 %.

Meziměsíční propad zaznamenaly také nemovitostní fondy, které v březnu skončily se zápornou hodnotou -0,03 %. České nemovitostní fondy jsou obvykle považovány za velice konzervativní nástroj investování, jejich občasný pokles pak v investorech vzbuzuje značné překvapení. I zde platí, že historická výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Přestože nemovitostní fondy obecně vykazují mnohem menší volatilitu než rizikovější skupiny podílových fondů, nelze opomíjet rizika, která provázejí každou investici.

Dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu pokračovaly ve ztrátě už třetí měsíc v řadě. Fondy peněžního trhu v březnu odepsaly -0,80 %, dluhopisové fondy pak -1,12 %. Na trhu lze sledovat trend poklesu cen vládních dluhopisů, za kterým stojí jednak stále velice uvolněná fiskální politika, a jednak obavy z rostoucí inflace. V důsledku poklesu cen dluhopisů dochází k růstu jejich výnosů do splatnosti, a to především u delších splatností.

 Komentář Lukáše Vokela k březnovému dění na trzích

Trhy se dlouhodobě zotavují ze ztrát

„Březnové záporné výsledky sledovaných fondů nejsou nijak neobvyklé. Korekce patří mezi běžné dění na finančních trzích. Podíváme-li se na předchozí finanční krize a s nimi spojené výrazné akciové propady, uvidíme, že po určitém časovém období akcie a indexy podobné propady vždy překonaly. S propady je však třeba počítat i během dlouhodobého růstu. Ve srovnání s dříve zaznamenaným maximem jsou ztráty o 10-20 % hodnoty akcie či indexu poměrně obvyklé.“

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index).

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

Kontakt pro média:

Tereza Kunová, specialistka PR a externí komunikace

Mobil: +420 731 537 716, E-mail: tereza.kunova@bcas.cz