Cenová očekávání nabízejících a kupujících se na realitním trhu dál výrazně liší

Představy prodávajících a kupujících o tom, jaká by měla být aktuální cena rezidenčních nemovitostí, se nadále na trhu rozcházejí. Hodnota předstihového ukazatele Broker Consulting REALINDEX proto také v květnu činila minus 13 procent. Prvotní průměrná nabídková cena dosáhla v uvedeném měsíci hodnoty 66 417 Kč/m2 a konečná realizovaná 59 527 Kč/m2.

  • Představy prodávajících a kupujících o ceně nabízené rezidenční nemovitosti byly v květnu rozdílné o hodnotu 13 procent
  • Prvotní nabídková cena byla v průměru 66 417 Kč/m2
  • Konečná realizační cena dosáhla v průměru na 59 527 Kč/m2

V průběhu května se o 13 procent lišila představa prodávajících, za jakou cenu rezidenční nemovitost nabízeli, a reálné transakční ceny, za níž si ve skutečnosti nakonec našli kupujícího. To potvrzuje, že pohled prodávajících a kupujících na cenu bytu či domu, které se uplatňují na trhu, jsou stále výrazně jiné. Uvedená hodnota byla typická rovněž pro duben letošního roku. Zájem o bydlení přesto přetrvává. A to jak o byty, tak rodinné domy, které jsou určeny k vlastnímu i nájemnímu bydlení.

Důležité je vědět, že zejména u nových bytů se ceny nemovitostí drží kvůli růstu cen stavebních materiálů, prací a dalších nákladových položek na obdobné úrovni, jako tomu bylo dříve. Nový byt vám ale přináší na druhou stranu v případě následného pronájmu často vyšší výnos, než je tomu u bytu ve starší zástavbě, protože bývá kvalitnější,“ radí Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Prvotní nabízená cena dosáhla v květnu v průměru na částku      66 417 a realizovaná na 59 527 Kč za m2. V předchozím měsíci činila prvotní průměrná nabízená cena 62 814 a konečná realizovaná 54 768 Kč za m2.

Kromě vyšších úrokových sazeb z hypoték brání aktuálně sbližování nabídky a poptávky na rezidenčním trhu rovněž dlouhodobě pomalé povolování nových projektů.

Na trhu však v současnosti registrujeme zvýšený zájem o urychlení přípravy některých projektů. Dalším momentem pro rozhýbání trhu s byty bude postupný pokles úrokových sazeb z hypoték a nabytí účinnosti novely stavebního zákona. Minimálně v první polovině příštího roku však může tato právní úprava zapříčinit paradoxně i pokles stavební produkce, než si úřady a všichni ostatní na nové podmínky zvyknou a dokáží je uvést plnohodnotně v život,“ vysvětluje Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.

 

Broker Consulting REALINDEX je analytický nástroj, který porovnává data z celého realitního trhu. Vyjadřuje rozdíl mezi realizační (prodejní) a prvotně nabízenou cenou nemovitosti. Díky tomu věrně ukazuje, jaký je na trhu soulad mezi nabídkou a poptávkou, tedy do jaké míry očekávání nabízejících odpovídají tomu, za kolik jsou zájemci ochotni nemovitost pořídit. Sleduje hodnoty pro byty a domy. Vyhodnocuje je na úrovni jednotlivých krajů. Součástí výchozí datové databáze jsou i developerské projekty, které ale již byly zrealizovány a zároveň prodány prvním majitelům. Výhodou uvedené metodiky je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně realizované transakce, díky čemuž nedochází ke zkreslení. Výpočet je také očištěn od extrémních hodnot, které by mohly způsobit zkreslení hodnot. Výsledky REALINDEXu budou vydávány vždy za předchozí čtvrtletí roku.

 

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting REALINDEX). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

 

Kontakt pro média:

Michaela Sahulová, specialistka PR a externí komunikace

Tel.: +420 731 538 373, e-mail: michaela.sahulova@bcas.cz