Trhy v červnu zaznamenaly mírný růst

Většina podílových fondů dosáhla v červnu v rámci Broker Consulting Indexu mírného růstu. Nejvýkonnější byly v uvedeném měsíci akciové fondy, které kvůli posilování na americkém, evropském a zejména pak japonském trhu rostly v průměru o 2,88 procenta. Pokles o 0,39 procentního bodu byl z důvodu předpokládaného ochlazení realitního trhu naopak charakteristický pro nemovitostní fondy.

  • Akciové fondy posílily v průměru o 2,88 procenta
  • Nižším tempem rostly komoditní i dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu
  • Pokles o 0,39 procentního bodu byl příznačný pro nemovitostní fondy

Hlavním důvodem, proč se v červnu dařilo akciovým fondům, byl především pozitivní vývoj na trzích s americkými a evropskými akciemi. Ještě lépe na tom byl pak japonský trh, který zvedlo neočekávané oživení tamní ekonomiky, zájem zahraničních investorů a reformy, jimiž místní trh s cennými papíry v poslední době prochází.

U akcií evidujeme podle Broker Consulting Indexu podílových fondů růst v průměru o 2,88 procenta. Akcie se tak staly nejvýkonnějším aktivem uplynulého měsíce,“ komentuje výsledky indexu Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting.

Nižším tempem, a to pouze o 0,22 procenta, rostly dluhopisové fondy. Pomohla jim zejména makroekonomická data, která signalizují zpomalování tempa inflace. S uvedeným trendem by mělo být podle ekonomů navíc spojeno blížící se snižování úrokových sazeb.

Dalším posilujícím segmentem byly fondy peněžního trhu, které profitovaly z vysokých úrokových sazeb. Díky tomu dosáhly růstu 1,08 procenta, což bylo výrazně více, než tomu bylo v případě dlouhodobých dluhopisových fondů.

Dařilo se rovněž komoditním fondům, které se staly druhým nejvýkonnějším typem fondu. Rostly v průměru o 1,69 procenta. Navzdory rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu snížit těžbu ropy na 9 milionu barelů za den cena ropy stagnovala. Ostatní komodity ve sledovaném měsíci vykázaly smíšené výsledky. V meziročním srovnání však můžeme stále vidět razantní pokles cen komodit, a to hlavně kvůli návratu energetických komodit k předkrizovým cenám a mírnému poklesu cen zlata a stříbra.

Opačný trend byl v červnu spojený s nemovitostními fondy, jež po dlouhé době zaznamenaly meziměsíční pokles o 0,39 procenta. „Je velice pravděpodobné, že se u těchto fondů začíná projevovat ochlazení domácího nemovitostního trhu. Fondy však zatím nevykazují zvýšenou volatilitu, což může být výsledkem razantního meziročního zvýšení výnosů z nájmů prostřednictvím inflačních doložek, o něž se většina těchto fondů ve svých nájemních smlouvách opírá,“ dodává Tadeáš Chmelíček, investiční analytik Broker Consulting.  

Index podílových fondů reprezentuje portfolio převážně českého investora. U akciových fondů nebere v potaz úzké regionální či sektorové zaměření, ale zaměřuje se na globální akciový trh. Složení fondů v akciovém indexu reflektuje portfolio běžného českého investora investujícího do akciových fondů. Podobné je to také u komoditních fondů, kde index reflektuje výkonnost fondů investujících převážně do tradičních komodit. U dluhopisových fondů klade index větší důraz na české a evropské dluhopisové fondy, ale ve výkonnosti zohledňuje i dluhopisové fondy investující do státních dluhopisů různých ekonomik a také dluhopisové fondy zaměřující na rizikovější dluhopisy, ale již s menší vahou. U peněžních fondů a nemovitostních fondů je sledována pouze výkonnost českých podílových fondů.

 

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index podílových fondů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

 

Kontakt pro média:

Michaela Sahulová, specialistka PR a externí komunikace

Tel.: +420 731 538 373, e-mail: michaela.sahulova@bcas.cz