Dubnový Broker Consulting Index podílových fondů: V kladných číslech zakončily všechny podílové fondy, ty dluhopisové letos vůbec poprvé

Po březnovém propadu drtivé většiny podílových fondů, které ve svém Indexu pravidelně sleduje společnost Broker Consulting, přinesl duben pozitivní obrat. Nejlepších výsledků dosáhly komoditní fondy, které si meziměsíčně připsaly 6,67 %. Dařilo se již tradičně akciovým a nemovitostním fondům a letos vůbec poprvé také dluhopisovým fondům a fondům peněžního trhu, které zakončily s mírným růstem.

„Na akciových trzích nyní vládne optimismus, k němuž přispěla jak podpora vlád a centrálních bank, tak stále příznivější pandemická situace a intenzivnější očkování proti covidu-19. Akciové fondy si v dubnu připsaly 2,85 %, a mají tak za sebou další měsíc, kdy pokořily svá historická maxima,“ komentuje výsledky Lukáš Vokel, analytik konzervativních investic Broker Consulting. Od začátku roku se velmi daří americkým a evropským akciím. Při pohledu na americké akcie se zisky amerických veřejně obchodovaných společností v současné době pohybují na rekordních úrovních, což může být také důvodem vysokých cen akcií. Optimistické vyhlídky lze očekávat také v souvislosti s vývojem ziskovosti firem. Rozvíjející se trhy zaostávají za výkonností zmíněných akcií, ale dávají o sobě znát. Z velkých regionů se již delší dobu nedaří čínským akciím, jak ukazují akciové indexy.

Nadmíru silný měsíc mají za sebou komoditní fondy, které si v dubnu připsaly 6,67 %. S výjimkou březnového propadu se jim od začátku roku velmi daří, a dokonce překonávají očekávání expertů. Za dobrými výsledky komoditních fondů stojí především růst cen ropy, zemního plynu, obilnin, lithia a dalších kovů. Ropa a zemní plyn si s výjimkou března připisují nárůst již od začátku letošního roku. V dubnu pak prudce rostly hlavně obilniny.

Duben přinesl překvapivé výsledky dluhopisovým fondům (+0,60 %) a fondům peněžního trhu (+0,50 %), kdy obě skupiny fondů letos poprvé zakončily s mírným ziskem. I přesto si od začátku roku stále připisují lehké ztráty. Růst výnosů u státních dluhopisů s delší splatností měl za následek snížení jejich cen, a dluhopisové fondy tak zaznamenaly pokles ve své výkonnosti. Za poklesem cen státních dluhopisů stojí jednak jejich značně vysoké ocenění, a jednak rozvolněná fiskální politika a obavy z nárůstu inflace.

Nemovitostní fondy po březnovém propadu opět nabraly tempo mírného růstu a duben zakončily na hodnotě +0,35 %. Od začátku roku si pak připisují lehce přes jedno procento. Podle odborníků lze při dlouhodobém investování u investic do českých nemovitostních fondů očekávat do jisté míry pravidelný výnos mezi 3 – 5 procenty v závislosti na zvoleném fondu. Nemovitostní fondy se liší nejčastěji investiční strategií, portfoliem nemovitostí a výší poplatků. Investoři tak mohou vybírat z poměrně pestré škály nemovitostních fondů, která se i nadále pravidelně rozšiřuje.

Doporučení Lukáše Vokela:

„Při investování je důležité udržet dlouhodobé pozice a nepodléhat emocím. Zkrátka nenechat se zlákat různými trendy a neměnit investiční cíl ani strategii. Investoři, kteří jsou na finančních trzích dlouhodobě úspěšní, těží z udržitelného růstového trendu. Naopak ti, kteří často nakupují a prodávají, riskují, že budou ve špatný čas na špatném místě. Tedy, že nebudou na trhu v době růstu nebo v době, kdy se nakupuje ve slevách.“

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

Kontakt pro média:

Tereza Kunová, specialistka PR a externí komunikace

Mobil: +420 731 537 716, E-mail: tereza.kunova@bcas.cz