Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Před koncem roku 2020 mírný nárůst

Prosincový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů vykázal růst průměrné sazby, a to na 2,08 %, p. a. Zajímavou tendenci ukázal FIXIndex, který během roku 2020 zase více pootevřel pomyslné nůžky mezi oblíbeností jednotlivých sazeb. Ta 5letá získala oproti ostatním značný náskok a nyní je u každého druhého sjednaného úvěru na bydlení. 

Rok 2020 je za námi a můžeme o něm jednoznačně říci, že to byl rok mnoha paradoxů. Na jedné straně skoro krachující odvětví služeb, jako jsou cestovní ruch či gastronomie, a na straně druhé rostoucí trh s nemovitostmi a hypotečními úvěry.

„Co nás tedy čeká v roce 2021? S ohledem na rostoucí ceny zdrojů na kapitálových trzích můžeme téměř jistě očekávat zvyšování úrokových sazeb. Některé banky s ním již začaly. První informace hovoří o zvýšení sazeb u nejdelších fixací na 7 a 10 let, a to o 0,2 p. b.,“ hodnotí situace Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Pokud bude trend pokračovat a bude růst výnos do splatnosti 10letého státního dluhopisu, dojde i ke zvýšení sazeb u kratší fixace na 5 let. Bude také záležet, která z bank sáhne ke zvýšení jako první, a o kolik to bude. Očekáváme postupné a mírné korekce a to od všech hráčů na trhu. Ekonomická situace v ČR jednoduše nepřeje otevřenému boji o klienta v podobě přebíjené v nízkých úrokových sazbách.“

U vývoje hypotečního trhu bude také záležet, jak se bude vyvíjet ekonomika a situace okolo covid-19 v ČR. Svou roli sehrají také rozvolňování či utahování vládních socio-ekonomických opatření. Všechny banky vývoj bedlivě sledují a vyhodnocují rizika. Určitě se opět zpřísní hodnocení bonity žadatelů z nejvíce postižených oblastí ekonomiky. Dalším důležitým faktorem jsou ceny nemovitostí, které sice meziročně opět rostou poměrně rychlým tempem, ale na meziměsíčním srovnání mezi listopadem a prosincem došlo k mírné korekci. Bude záležet, jak ekonomická realita dopadne na současné prodávající a ti budou ochotni s kupujícími o cenách vést dialog.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a index není závislý na dodávkách třetích stran. V principu se index počítá ze sazeb, které jsou v danou chvíli pro daného klienta nejnižší na trhu nebo se nejnižší hranici přibližují, neboť klient si vybírá z mnoha možností, které mu trh v danou chvíli nabízí. A většinou si vybírá právě nejnižší sazbu úvěru, který i v jiných parametrech splňuje jejich podmínky. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahující 11 miliard korun. FIXIndex sleduje procentuální podíl jednotlivých fixací úrokových sazeb (3, 5, 7 a 10 let) v celkovém objemu hypotéčních úvěrů.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting Index hypotečních úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, zda hypoteční úvěry pro českou veřejnost zlevňují, stagnují, nebo zdražují. Na rozdíl od jiných podobných indexů vychází ze skutečně sjednaných úvěrů napříč bankovními poskytovateli a zohledňuje výši úvěru. Obecně lze říci, že klesající trend indexu vede k vyššímu zájmu o nemovitosti a růstu jejich cen. Dlouhodobě rostoucí trend pak může předznamenávat zejména ochlazení poptávky po nemovitostech. Vzhledem k nedostatku nemovitostí v Česku ale nemusí být růst sazeb spojen s poklesem cen nemovitostí. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro sta tisíce lidí zajímavého vývoje.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Tereza Kunová, PR specialistka, 731 537 716, e-mail: tereza.kunova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.