Také se bojíte pátku třináctého?

Věděli jste, že chorobný strach z kombinace třináctého dne v měsíci a pátého dne v týdnu má své jméno? Jedná se o friggatriskaidekafobii a může dosáhnout až monstrózních rozměrů, jak se dozvíte dál.

Češi nejsou jediní, kdo se pátku třináctého obává. Děje se tak v mnoha zemích světa. A aby toho nebylo málo, v latinskoamerických zemích se místo pátku bojí již v úterý (třináctého). Kde ten strach vlastně vznikl? Datum známe, šlo o pátek 13. října roku 1307, kdy byla ještě Evropa ponořena do rytířského středověku. V tento den pozatýkal král Filip IV mnoho templářů. Začalo dlouhodobé pronásledování příslušníků řádu. Ti následně jen výjimečně unikli mučení či dokonce smrti.


Pověrčiví lidé to nemají lehké, pátku třináctého se totiž nedá vyhnout. Letos nás navíc potká ještě jednou, a to jsme ho prožili již v lednu. George Harry, čtyřicetiletý zedník z Velké Británie se mu vyhnout chtěl. Pravidelně v pátek třináctého zalezl do svého bunkru, který si vybudoval na zahradě jako obranu před případným koncem světa. Měl v plánu se tam uchránit před všemi neštěstími. Poklop od bunkru se mu ale zasekl a druhý den se ven nedostal. Měl ale štěstí v neštěstí. Zásoby konzerv mu vystačily dost dlouho na to, aby přežil, než ho osvobodili kolegové z práce, kterým nedalo, že podivínský, ale spolehlivý George nechodí do práce bez omluvy. V bunkru strávil nakonec šest dní.


Opravdu tedy pátek třináctého funguje? Na to objektivní odpověď zřejmě neexistuje, relevantní statistiky nejsou k dispozici, i když pojišťovny tento den občas využijí k atraktivní tiskové zprávě. Když si ale porovnáte těch pár dní v roce s počtem ostatních dnů, zjistíte, že pravděpodobnost nějaké „neplechy“ je souhrnně v jiných dnech významně vyšší. A tak se lze na pátek třináctého podívat i jinak.  Jako na dobrou motivaci zkontrolovat si, jestli dobře řídíte rizika. To znamená, jestli se preventivně chováte bezpečně a jestli váš finanční plán obsahuje adekvátní zabezpečení těch nejvážnějších finančních rizik. Tedy rizika ztráty zdraví, zničení majetku a změny příjmů.


Co přesně znamená adekvátní zabezpečení? To znamená, že neplatíte žádná pojištění zbytečně, ale ty co máte, splní svůj účel v případě pojistné události. Například přinesou finance i při nižším stupni invalidity nebo nezjistíte, že za ukradenou elektroniku dostanete pouze zlomkovou hodnotu, protože v pojistných podmínkách pojištění domácnosti je stanovena celá řada nečekaně nízkých limitů. Mnoho lidí se o pojištění rozhoduje na základě ceny, ale ta není nejdůležitější. Skutečně významné je reálné krytí. Jak jste na tom se zabezpečením vy? Nejenom třináctého v pátek.