Na změnu penzijního fondu zbývá posledních pár dní

Majitelům penzijního připojištění, kteří nejsou spokojeni se svým penzijním fondem, zbývá na jeho změnu čas jen do konce února. Od 1. března 2012 už nebude možné mezi současnými penzijními fondy přecházet. Lidé, kteří penzijní připojištění zatím nevyužívají, si ho mohou sjednat za stávajících podmínek jen do konce listopadu 2012. Pak už bude možné zakládat a přecházet jen do tzv. „nových účastnických fondů“ s méně výhodnými podmínkami. Společnost Broker Consulting zaznamenala v posledních dvou měsících čtyřikrát větší zájem o založení nových smluv o penzijním připojištění a převody mezi jednotlivými fondy než před rokem. Podle ředitele PR Broker Consulting Jana Lenera však lidé stále nemají jasno ve změnách, které penzijní reforma přinesla, ani v tom, podle čeho si penzijní fond vybírat.

Majitelům penzijního připojištění, kteří nejsou spokojeni se svým penzijním fondem, zbývá na jeho změnu čas jen do konce února. Od 1. března 2012 už nebude možné mezi současnými penzijními fondy přecházet. Lidé, kteří penzijní připojištění zatím nevyužívají, si ho mohou sjednat za stávajících podmínek jen do konce listopadu 2012. Pak už bude možné zakládat a přecházet jen do tzv. „nových účastnických fondů“ s méně výhodnými podmínkami. Společnost Broker Consulting zaznamenala v posledních dvou měsících čtyřikrát větší zájem o založení nových smluv o penzijním připojištění a převody mezi jednotlivými fondy než před rokem. Podle ředitele PR Broker Consulting Jana Lenera však lidé stále nemají jasno ve změnách, které penzijní reforma přinesla, ani v tom, podle čeho si penzijní fond vybírat.

Zájem české veřejnosti o založení penzijního připojištění nebo změnu penzijního fondu v poslední době v souvislosti s penzijní reformou enormně vzrostl. Společnost Broker Consulting zprostředkovává v současné době průměrně 600 smluv o penzijním připojištění každý týden. Za poslední dva měsíce je to čtyřikrát více než ve stejném období loňského roku. Jedná se o nové smlouvy i převody mezi fondy.

Vyšší poptávka klientů je způsobena omezenou dobou k rozhodnutí přejít do jiného fondu nebo uzavřít nové penzijní připojištění. Lidé upřednostňují současné penzijní připojištění před připravovanými novými účastnickými fondy ze tří důvodů. Nejdůležitějším je garantované kladné zhodnocení, ale rozhoduje i zachování pozůstalostní a zejména výsluhové penze. Tyto podmínky už v novém produktu nebudou.

Informovanost české veřejnosti o penzijní reformě

„Mezi našimi klienty je patrné, že stále nemají zcela jasno v názvosloví a nových produktech spojených s penzijní reformou,“ říká ředitel PR Broker Consulting Jan Lener. „Často si pletou druhý a třetí pilíř, uniká jim znalost zvýšení státního příspěvku ve třetím pilíři. Někteří z nich neuvažují o nových produktech penzijního systému jako o finančních produktech, ale jako o něčem „státním“, takže dobrém. Ve skutečnosti jsou ovšem nové produkty jen rozšířením již dnes široké nabídky produktů pro spoření na stáří,“ dodává Lener.

Alternativy penzijního připojištění


Ke spoření na stáří je vhodná celá řada produktů (podílové fondy, akcie, zlato), ale většina z nich může během roku vykázat i záporné zhodnocení, což se v posledních letech několikrát skutečně stalo. Příčinou byly turbulence ve světové ekonomice. Společnost Broker Consulting doporučuje svým klientům, obzvláště těm dříve narozeným, doplnit dynamičtější investice o konzervativní penzijní připojištění.

Potenciál trhu penzijního připojištění

Analytické oddělení Broker Consulting připravilo přehled fondů a jejich potenciálu v následujících letech. Rozdíly nejsou velké (fondy jsou svázané legislativou), ale existují. Důležité jsou tyto ukazatele: průměrné minulé zhodnocení, náklady příštích období, servis a komunikace s klienty, způsob výpočtu doživotní penze. S těmito informacemi jsou seznamováni také klienti Broker Consulting.

Penzijní připojištění je určeno ekonomicky aktivním lidem starším 18 let. Zajímavé je také pro důchodce, kteří v něm mohou velmi efektivně zhodnotit své peníze na pětiletém horizontu s efektivním výnosem nad 10 %. Potenciál trhu penzijního připojištění v České republice se pohybuje kolem šesti milionů lidí. Podle odhadů analytického oddělení Broker Consulting lze očekávat, že z této skupiny využije penzijní připojištění až 80 % lidí. „Očekáváme, že si v tomto roce sjedná penzijní připojištění ještě zhruba čtvrt milionu lidí. To je ovšem už nárůst účastníků jen o 5 %. Zjednodušeně by se dalo říct, že kdo penzijní připojištění chtěl, už si jej v předchozích letech uzavřel, pouze relativně malá skupina lidí tak učiní ještě letos,“ uzavírá Jan Lener.