Věří Češi spíše sázení, nebo investování?

1,4 miliardy korun, tolik vyhrál český sázkař v loterii Eurojackpot v červnu letošního roku. Pravděpodobnost takové výhry je 1:69 919 080. Šance na výhru je dokonce nižší, než že zemřete po zásahu bleskem. Přesto pokud se Čechů zeptáte, zda oni nebo někdo z jejich blízkých vyhrají v loterii, tak jsou spíše optimisté. Z našeho průzkumu totiž vyplývá, že přes 43 % lidí v pravděpodobnost výhry v loterii věří.

Jenže možnost získat hlavní výhru v loterii je vysoce nepravděpodobná, to spíše zraníte nebo se zemřete při obyčejné cestě do práce. Alespoň podle statistiky ze západních zemí. Ta ukazuje, že máte větší šanci například zahynout při srážce vlaků (pravděpodobnost 1:500 000), nebo že vás usmrtí zásah blesku (1:20 000 000). A vysoká je zejména možnost úrazu při silničním provozu (1:8000). Přesto třeba 28,8 % respondentů věří spíše ve výhru v loterii než ve sražení bleskem (graf 1).

Graf 1 – Věří Češi spíše sázení, nebo investování?

„V loňském roce Češi prosázeli téměř 250 miliard korun, což je vyšší částka než celkový objem finančních prostředků poskytnutých v roce 2018 na úvěry na bydlení (210 miliard korun). Svědčí to o tom, že sen o náhlém zbohatnutí si nechává zdát značná část české populace. Šance, že se opravdu stanou milionáři pomocí sázení, je opravdu mizivá. Přitom existuje daleko spolehlivější a lety prověřený způsob, jak se stát milionářem a to je pomocí investování,“ komentuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a dodává: „Pravidelný vášnivý sázkař totiž holduje svému hobby často desítky let. Občas vyhraje nějakou menší částku v řádu stokorun či jednotek tisíc, ale ta mu nepokryje ani náklady, za to mu dá naději, že hlavní výhra už se blíží. Jen tak mimochodem, vsazení plného tiketu na dva tahy stojí 1760 korun měsíčně.“

Tomu, že při pravidelném sázení vyhraje větší částku, věří každý jedenáctý Čech (9,1 %, graf 2). Přitom během jednoho roku při plném vsazení obou tahů prosází 21 120 korun, za dvanáct let už je to něco málo přes čtvrt milionu korun. Přitom při pravidelném odkládání stejné částky na spořicí účet s úrokem 1,5 % p. a., sázkař zhruba stejnou částku naspoří během 11 let. A to s naprostou jistotou, bez spoléhání se na vrtkavou štěstěnu výhry. 

Graf 2 – Věří Češi spíše sázení, nebo investování?

„Pokud sázkař sazí desítky let, tak se ztráta samozřejmě prohlubuje. Přitom kdyby nespoléhal na náhodu, ale na základní finanční či investiční produkty, stane se milionářem skoro určitě. Bohužel investicím podle průzkumu věří jen každý druhý Čech. Kdyby ale takový sázkař místo pravidelného sázení stejnou částku pravidelně investoval, tak i při investování do konzervativnějšího, dobře diverzifikovaného portfolia s výnosem okolo 4 % p. a., bude mít první milion již po 27 letech,“ vysvětluje Novák.

Jenže spočítat možný výnos umí málokdo. To potvrzuje i průzkum, kde Češi správně na otázku, kolik jim vynese pravidelná investice 1760 korun na 30 let s možným zhodnocením 4 procenta ročně, odpověděli správně jen v 17 procentech případů (graf 3).

„Uvedený příklad dokazuje, že milionářem může být v podstatě každý. Stačí jen pravidelnost, dlouhodobost a trpělivost. A tu sázkaři mají, vždyť pravidelně tah od tahu doufají, že teď už se štěstí usměje právě na ně,“ uzavírá Martin Novák z Broker Consulting.

Graf 3 – Věří Češi spíše sázení, nebo investování?

*Průzkum společnosti Broker Consulting realizovaný přes aplikaci Instant Research od Ipsos v červenci 2019, na reprezentativním vzorku ve věku 18 až 65 let, N=1050.

Kontakt pro média

Viola Baštýřová

specialistka externí komunikace Broker Consulting

M: +420 776 210 599

E: tisk@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 640 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Broker Consulting rovněž ve spolupráci s mBank vytváří síť franšízových poboček pod názvem OK POINT, kterých je aktuálně otevřeno 44.  Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.