V prosinci jsme si reálně sjednávali spotřebitelské úvěry za 6,39 %, o téměř 2,5 procentního bodu více než najdeme v líbivých reklamách

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prosinci 2019 dosáhla hranice 6,39 %, p. a., meziročně tak klesla o 0,08 procentního bodu. Pokud se podíváme na rok 2019 jako na celek, byla průměrná sazba spotřebitelských úvěrů na 6,51 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za prosinec 2019.

„Vývoj roku 2019 ukazuje jednoznačný trend, a to stabilizaci průměrných sazeb spotřebitelských úvěrů na úrovni okolo 6 %, p. a. Obecně lze tedy říci, že trh spotřebitelských úvěrů jiných než na bydlení je poměrně stabilní a nedochází k prudkým pohybům úrokových sazeb,“ kvituje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, ale na druhou stranu upozorňuje: „Celkově se za rok 2019 sazba neúčelových spotřebitelských úvěrů pohybovala na úrovni 6,51 %, p. a. Zde musím důrazně podotknout, že se jedná o reálně sjednané spotřebitelské úvěry, a proto jsou v ostrém kontrastu s marketingovými kampaněmi různých bank a společností poskytující spotřebitelské úvěry. V jejich nabídkách se objevují lákavé sazky 3,9 %, p. a., vždy ale s dovětkem „již od“. Je třeba si uvědomit, že málokterý běžný klient na tuto exkluzivní sazbu dosáhne, nebo se jí byť jen přiblíží.“

Pro rok 2020 s ohledem na vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a celkově na českém i světovém trhu nelze očekávat nějaké dramatické změny v úrokových sazbách. Průměr se bude pohybovat v pásmu okolo 6 %, p. a.

„Může nastat přechodné období, kdy budou sazby nižší, a to vlivem konkurenčního boje a mimořádných akcí a slev. Dlouhodobě ale výrazné snížení sazeb očekávat nelze. Na tuzemském trhu panuje silně konkurenční prostředí, proto neočekáváme, že by některá z bank učinila riskantní krok a chtěla si „ukrást“ celý trh pro sebe nastavením sazeb v pásmu od 1 do maximálně 3 %, p. a., a stáhla si veškeré klienty,“ predikuje Novák.

V roce 2019 dominovaly segmentu spotřebitelských úvěrů jednoznačně konsolidace a refinancování, a to až v 70 procentech případů.

„Neúčelové spotřebitelské úvěry lze také refinancovat a to jednodušeji než hypoteční úvěry. Mimořádnou splátku zákon umožňuje kdykoliv a to za poplatek maximálně jednoho procenta z mimořádné splátky. Ti, kteří mají spotřebitelský úvěr například tři, čtyři roky starý, by se o refinancování nebo konsolidaci úvěrů měli zajímat. Může to být pro ně varianta, jak si snížit měsíční výdaje,“ radí Karel Horák, ředitel OK POINTu Praha Kubánské náměstí.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré Index sledovat

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.       

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.