Únorový Index potvrdil zvýšení úrokových sazeb u spotřebitelských úvěrů

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v únoru 2020 dosáhla hranice 6,65 % p. a., meziměsíčně klesla o zanedbatelných 0,01 procentního bodu. Oproti prosinci 2019 se sazba ale zvedla o 0,26 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za únor 2020.

„První dva měsíce roku 2020 se ještě logicky nesly v reakcích na skončený rok 2019. Skončily vánoční akce a průměrná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů se mírně zvedla. Dobu, která je typická pro konsolidace závazků z předvánočního času, však vystřídala zcela nová situace. Česká národní banka dramaticky snížila základní úrokové sazby ve snaze podpořit ekonomiku stiženou zásahy vlády na zamezení šíření nákazy COVID-19. Jsme toho názoru, že v současné situaci banky velmi pravděpodobně nebudou sazby snižovat s ohledem na hrozící ekonomickou recesi a s tím spojený růst nezaměstnanosti,“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

V současné velmi dynamicky se měnící se situaci spotřebitele zajímá zejména jejich rodinná ekonomická situace, kterou může poznamenat snížení nebo výpadek příjmu související s karanténou a omezením či zastavením provozu státních a soukromých podniků.

„Pokud se spotřebitelé obávají delšího výpadku příjmu a s ním spojených starostí ze schopnosti dostát svým závazkům, je vhodné se co nejdříve obrátit na poskytovatele úvěru a zjistit, jaké poskytuje možnosti pro odložení či snížení splátek. Pokud si na to netroufají, doporučuji jim situaci řešit společně s finančním konzultantem, který bude mít větší přehled o aktuální situaci na trhu,“ doporučuje Martin Novák.

Průměrná výše spotřebitelského úvěru v únoru dosáhla 298 753,5 korun. „Blíží se tři sta tisícům korun. Taková výše je omluvitelná například u úvěru na rekonstrukci nemovitosti či na koupi automobilu, ale ne na spotřební zboží jako elektronika, dárky nebo dovolená. Poslední jmenované položky bychom měli hradit z peněz našetřených a nikoli půjčených,“ dodává Martin Novák z Broker Consulting.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré Index sledovat

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.        

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.cz, www.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.