Ticho před bouří, od nového roku čeká majitele vozidel plošné zdražení pojištění

Listopad byl z hlediska povinného ručení poklidným měsícem, ceny povinného ručení mírně poklesly, zdražovala jen jedna pojišťovna, a to v průměru 3 %. Broker Consulting POVIndex má pro listopad 2019 hodnotu 7 524, což oproti minulému měsíci znamená průměrný pokles 2,7 procentního bodu. V listopadu za částku 7 524 korun bylo možné sjednat povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

„Je to takový klid před bouří. Jednotlivé pojišťovny vyčkávají na začátek roku, kdy je možné očekávat plošné zdražení v rozsahu dvou až čtyř procent,“ komentuje vývoj Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a dodává: „Sice předvánoční období není typickou dobou pro sjednání povinného ručení, ale ti, co pořizují nové vozidlo, nebo mají výročí, by měli zvážit sjednání co nejdříve. Novým klientům pojišťovny v rámci vánočních marketingových akcí dávají různé benefity, výjimkou nemusí být ani celoroční dálniční známka.“

Pomalu se smývají také rozdíly mezi výší povinného ručení mezi Prahou a menšími městy velikosti Benešova. K hodnotě POVIndexu má hlavní město +10,6 % a menší města -13,5 %. Jedná se o průměrné sazby, u jednotlivých pojišťoven se mohou ceny lišit.

„Od začátku roku, respektive již od 21. prosince dochází ke sloučení dosud samostatných značek Generali a Česká pojišťovna pod jednotný název Generali Česká pojišťovna. Pro stávající klienty se nic nemění, sjednané podmínky ani zelená karta nepozbývají platnosti, měnit se boudou až s výročním smlouvy. Druhou změnou, která se dotkne majitelů vozidel, je přejmenování První klubové pojišťovny na Pillow pojišťovnu. Jejich snahou je zjednodušit a zkrátit pojistné podmínky na maximálně deset stran. Již oznámili, že jako první nabídnou pojištění pro všechny typy vozidel,“ poukazuje na plánované novinky Váchal.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat

Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Broker Consulting rovněž ve spolupráci s mBank vytváří síť franšízových poboček pod názvem OK POINT, kterých je aktuálně otevřeno 44.  Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.     Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.