Průměrná úroková sazba neúčelových spotřebitelských úvěrů stoupla v říjnu na 6,60 %

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v říjnu 2019 dosáhla hranice 6,60 %, p. a., meziročně tak klesla o 0,19 procentního bodu. Oproti minulému měsíci se naopak zvýšila o 0,15 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za říjen 2019.

„Blížící se období vánočních svátků můžeme pozorovat nejenom na nabídce obchodů a supermarketů, ale také v nabídce úvěrů bankovních a nebankovních domů. Ti se připravují na obchodně asi nejsilnější měsíce v roce, kdy zájem o spotřebitelské úvěry vrcholí. Lidé v tomto čase velmi často zapomínají na základní pravidla finančního plánování a chtějí sobě a svým blízkým udělat radost, a to i za cenu zadlužení,“ komentuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

I když poslední měsíce sazby stoupaly, lze v závěrečných měsících roku očekávat spíše mírné snížení. Na tento vývoj poukazuje i to, že poskytovatelé spotřebitelských úvěrů přišli s akcemi na úrokové sazby, které začínají už na 5 % p. a., tedy i celkový průměr by měl klesnout.

„Žadatel o úvěr by ale vždy měl být obezřetný a překontrolovat si výslednou nabídkovou úrokovou sazbu. Pokud na letáku či reklamní kampani uvidí sazbu „již od“, je velmi pravděpodobné, že na sazbu avizovanou v reklamě nedosáhne a měl by počítat se sazbou výrazně vyšší,“ dodává Novák. 

„S každým klientem, který za námi přijde s žádostí o spotřebitelský úvěr, kromě důvodu probíráme i jeho celkovou finanční situaci. Důležité je si uvědomit, že jakákoli půjčka je závazek na delší dobu a vždy bude mít dopad na rodinný rozpočet. Brát si úvěry na vánoční dárky není tou správnou motivací. Za chvilkovou hojností se pak skrývá dlouhodobé odříkání v podobě splátek, a to si ne všichni uvědomují,“ doplňuje zkušenostmi z praxe Aleš Berbr, ředitel poboček OK POINT v Třinci, Frýdku-Místku a Ostravě-Porubě.                                                                                                                        

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré Index sledovat

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.        

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Broker Consulting rovněž ve spolupráci s mBank vytváří síť franšízových poboček pod názvem OK POINT, kterých je aktuálně otevřeno 44.  Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.     Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.