POVIndex: Výše Indexu je za dobu sledování stále pod úrovní průměrné hodnoty

V říjnu průměrná cena povinného ručení dosáhla hodnoty 6 460, což je na úrovni 92,5 % průměrné hodnoty od začátku sledování vývoje POVIndexu (od srpna 2019). Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. 

O pokračování nižšího růstu pojistného v porovnání s loňským rokem informovala ve své listopadové zprávě i Česká asociace pojišťoven (ČAP). Jde o výrazné zpomalení dynamiky růstu u pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. Oproti tomu jde trend rostoucích průměrných škod jak na majetku, tak na zdraví.

„ČAP se zmiňuje také o krátkodobém poklesu škodních událostí na jaře 2020. V dubnu to bylo o cca 33 procent a o čtvrtinu potom v březnu a květnu. Další měsíce se již na počty řešených škod neliší. Nouzový stav podle ČAP nijak výrazně neovlivnil počty nehod vzniklých z důvodu nepřiměřené rychlosti nebo nesprávného předjíždění s následnými tragickými následky,“ podotýká Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a pokračuje: „Druhá vlna pandemie nemá za následek propad využívání individuální dopravy. Očekává se spíše tlak na její využití namísto veřejné dopravy, a tak i pravděpodobnost vzniku škod. Dochází tak k pokračování rozevírání nůžek mezi cenou pojistného a finanční náročností škod. Jak již bylo řečeno, růst pojistného zcela neodpovídá výši růstu škod.  Pokud by pokračoval stávající trend růstu škod, lze očekávat reakci v podobě velkého zvýšení cen povinného ručení.“

Česká asociace pojišťoven upozorňuje na pokračující vysokou inflaci  u majetkových i zdravotních škod. Tento nárůst souvisí s navyšující se cenou práce v autoservisech, s rostoucí cenou náhradních dílů a projevuje se i technicky složitější a nákladnější oprava vozidel. Nesmíme zapomínat ani na škody na zdraví. Jde o dlouhé výplaty v případě trvalých následků, ztrátě na výdělku, nákladech následné péče, ošetřování, asistence zraněnému atd. Přesto lze předpokládat nižší letošní nárůst počtu škod řešených z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to vzhledem k uvedenému krátkodobému snížení provozu vlivem vyhlášeného nouzového stavu.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu. 

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting:

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTŮ.