POVIndex: V září rekordně nízké průměrné ceny povinného ručení

V září průměrná cena povinného ručení zaznamenala výrazný pokles a dosáhla tak rekordně nízkých hodnot.  Aktuálně má hodnotu 6 410. Zatímco v závěru loňského roku byl trend průměrných cen povinného ručení spíše stoupající, nyní můžeme sledovat obrácený vývoj. V průměru za částku 6 410 korun bylo možné v září podle Broker Consulting  POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. V Praze se pak ceny oproti průměru pohybují na +11,4 % a v menších městech typu Benešov je to naopak -14,8 %.

„Opětovný pokles POVIndexu způsobila jedna pojišťovna, která upravila pojistné krytí ze 111 mil. Kč/111 mil. Kč na 100 mil. Kč/100 mil. Kč a tím došlo i k celkovému snížení ceny povinného pojištění. U ostatních pojišťoven zůstávají parametry i ceny stejné, pouze v jednom případě došlo k navýšení ceny,“ komentuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

Aktuální koronavirová situace zasáhla i do oblastí týkající se provozu vozidel. Již během první vlny Evropská unie rozhodla, že řidičské průkazy, kterým skončila platnost mezi letošním 1. únorem a 31. srpnem 2020, zůstávají platné dalších sedm měsíců od původního data expirace. Prodloužení se týká i majitelů českých řidičáků.

„S tím, jak se postupně ona sedmiměsíční lhůta krátí, tak někteří řidiči již musí ke změně dokladu přistoupit. Aktuálně se ale do problematiky výměny dokladů promítly vládní omezení týkající se zkráceného provozu na úřadech. To se týká například i odboru dopravně-správních činností Magistrátu hlavního města Prahy umístěného v Praze na Vyšehradě. Úřední doba je upravena na pondělí od 8:00 do 13:00 hodin a středu od 13:00 do 18:00 hodin, což má za důsledek tvoření dlouhých front, ve kterých si zájemci o výměnu řidičského oprávnění počkají. Nepomůže ani objednání online, termíny v online objednávkovém systému jsou s ohledem na vývoj situace vyčerpány na několik dní dopředu,“ dodává Jiří Váchal.

K výměně potřebuje žadatel platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti není třeba papírová fotografie, úředníci na místě pořídí digitální, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do pěti pracovních dnů, výměna ho bude stát 700 korun.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting:

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTŮ.