POVIndex: Uvolňují se omezení spojená s Covid-19 i ceny povinného ručení

V květnu se průměrná cena povinného ručení opět snížila, a to na hodnotu 6 543. To znamená nejnižší průměrnou cenu od začátku sledování vývoje POVIndexu od srpna 2019. Za částku 6 543 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

POVIndex průměruje cenu za celou republiku, v jednotlivých regionech se pak průměrná výše liší. V Praze si majitelé vozidel musí připravit na ceny v průměru o 10,9 % vyšší a ve městech velkosti Benešov naopak ušetří průměrně celých 14 %. 

„Kromě toho, že od ledna klesá průměrná cena povinného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lze v následujícím období očekávat, že dojde také ke snížení cen u ojetých a pravděpodobně i nových vozidel. Důvodem je jednoznačně koronavirus,“ predikuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a pokračuje: „Právě pandemie zasáhla celý automobilový segment velice tvrdě, dubnová výroba aut byla v porovnání s loňským rokem až o 90 % nižší. Pokračuje i výrazný propad registrací nových osobních aut. Proto je možné očekávat, že prodejci aut zlevní. Pravděpodobně nepůjde o přímé snížení prodejní ceny, ale prodejci budou veřejnost lákat k nákupu pomocí výrazné marketingové pobídky v podobě akčních slev, akcí na lepší výbavu za stejnou cenu či na další nadstandardní služby v rámci základní ceny.“

Od prvního července čeká motoristy také další změna související s povinným ručením, která vzešla z evropské mezinárodní dohody. Zelená karta se nově mění na bílou. Jedná se o možnost, nikoliv povinnost.

„Tedy některé země si ponechávají zelenou barvu a některé přechází nově na bílou. Důležité je, že od července se motoristé v rámci Evropy mohou prokázat jak bílou, tak zelenou variantou karty POV. Ještě připomenu, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít každé vozidlo, které má registrační značku, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Zelená karta jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění byla vydána na začátku roku 1949. Vizí do budoucna je digitalizace, tedy úplné zrušení karet,“ uzavírá Jiří Váchal.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting:

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.