POVIndex: Sloučení dvou pojišťoven přineslo výrazné snížení průměrné ceny, přesto lze očekávat zdražení

Začátek roku 2020 průměrná cena povinného ručení zahájila na hodnotě 6 829, což je nejnižší hodnota za historicky sledované období od srpna 2019. Razantní snížení je důsledkem sloučení nejdražšího poskytovatele povinného ručení s cenově průměrnou pojišťovnou. Za částku 6 829 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

„Lednový pokles průměrné ceny povinného ručení na tuzemském trhu o téměř 11 procentních bodů je přímým následkem absence nejdražšího povinného ručení zahrnutého do výpočtu Indexu. Spojením České pojišťovny a Generali pojišťovny pod společnou značku Generali Česká pojišťovna došlo ke snížení průměrné ceny povinného ručení za sledovaný vůz,“ vysvětluje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a pokračuje: „Celkově ale nemůžeme očekávat trend snížení ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak poslední čísla České kanceláře pojistitelů poukazují na opačný vývoj. V loňském roce se na pojistném vybralo o 1,8 miliardy korun méně, než bylo uplatněno při škodných událostech.“  

Záporný schodek na vybraném pojistném má za následek, že pojišťovny povinné ručení v podstatě dotují. „Tato situace je z dlouhodobého hlediska pro pojišťovny neudržitelná, protože se zvyšujícími se nároky na bezpečnost a technické vybavení osobních automobilů a na druhé straně i zvyšující se odškodné pro lidské oběti dopravních nehod budou schodek dále prohlubovat,“ komentuje analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

Sloučení dvou významných hráčů pod jednu značku mělo za následek i zmenšení rozdílu mezi povinným pojištěním pro hlavní město a město velikosti Benešova. Rozdíl oproti POVIndexu je plus 7,8 %, respektive mínus 9,2 %.

„I v lednu trh s pojištěním z provozu vozidla zaznamenal jednu zásadní změnu. Novinkou je odchod pojišťovny AXA z našeho, ale i slovenského a polského trhu. Společnost kupuje Uniqa Insurance Group. Vzhledem k nutnému schválení dozorčích orgánů lze očekávat, že obchod bude dokončen asi ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Uniqa se tak stane pětkou v oblasti střední a východní Evropy,“ upozorňuje Jiří Váchal. 

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting:

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.cz, www.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.