POVIndex: Před prázdninami pojišťovny zvolily různé strategie

V červnu se průměrná cena povinného ručení lehce zvýšila, a to na hodnotu 6 580. Před prázdninovou sezónou, která vždy znamená zvýšení nehodovosti, se do POVIndexu promítla rozdílná strategie pojišťoven, někde se zlevňovalo, jinde zdražovalo. Za částku 6 580 korun bylo možné v červnu podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

„Přestože k dramatickému posunu hodnoty POVIndexu ani tento měsíc nedošlo, ne všechny pojišťovny zůstaly na původních cenách. V pozadí čísel je to jako na houpačce. Jedna společnost zvolila strategii výraznějšího zdražení a druhá naopak zastává cestu zlevnění a přizpůsobení se klientovi a jeho požadavkům,“ shrnuje vývoj Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting, a pokračuje: „Řidiči by si měli při sjednávání povinného ručení být vědomi toho, že v červenci a srpnu narůstá na tuzemských silnicích počet dopravních nehod. Volba základního limitu povinného ručení 35 miliónů Kč na újmu na zdraví a 35 miliónů na škodu na majetek není v současné době dostačující. A to jak vzhledem cenám vozidel, náhradních dílů, tak i možnostem náhrad na základě občanského zákoníku. Startovacím limitem by mělo být alespoň 50 miliónů na újmu na zdraví i na škodu na majetku.“

Vzhledem k tomu, že o letošních prázdninových, respektive letních měsících se očekává, že více Čechů bude trávit dovolenou v tuzemsku, je vhodné zvážit k povinnému ručení i různá připojištění. Mezi ty na českých silnicích nejvhodnější patří například pojištění rizika střetu se zvěří, ochrany před přírodními vlivy (kroupy, lokální záplavy, padlé stromy) či odcizení zavazadel z vozidla. Je třeba si také uvědomit, že výše POV se liší dle regionů. V Praze si majitelé vozidel musí připravit na ceny v průměru o 11,1 % vyšší a ve městech velkosti Benešov naopak ušetří průměrně celých 14,3 %. 

Automobilový segment se potýká s výrazným negativním dopadem koronakrize. V tuzemsku se za prvních pět měsíců výroba aut propadla o 35,7 procent. Jiří Váchal to doplňuje: „Se zhoršující se ekonomickou situací český domácností vlivem poklesu výroby a nárůstů nezaměstnanosti nejenom v automobilovém odvětví jsou na místě obavy z doprovodného negativního trendu. A to vrůstajícího počtu nepojištěných vozidel na českých silnicích, tedy nárůstů těch, kteří si povinné ručení záměrně nesjednají ve snaze snížit finanční zátěž rodinného rozpočtu. Takovéto řidiče upozorním, že od 1. ledna 2018 byl opětovně zaveden sankční poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů pro majitele či provozovatele nepojištěných vozidel.“

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting:

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.