POVIndex: Ceny povinného ručení vůči koronaviru imunní

V březnu se průměrná cena povinného ručení se držela na velmi obdobné úrovni jako v minulém měsíci a dosáhla hodnoty 6819. Koronavirová krize tedy dopad na průměrné ceny povinného ručení neměla. Za částku 6 819 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

„Měsíc březen nepřinesl výrazné navýšení cen povinného ručení u sledovaného vozidla a tím pádem ani nestoupla  hodnota Broker Consulting POVIndexu. Mírné zdražení jsme zaznamenali v případě malého města velikosti Benešov u Prahy. V případě Prahy jsou ceny plus 10,8 procent a u malého města mínus 13,8 procent od průměru. Podíváme-li se však na průběh sledování, je zcela patrné, že oba měsíce jak březen, tak únor jsou hluboko pod hodnotami z října a prosince 2019, kdy byla hodnota POVIndexu nejvyšší,“ vysvětluje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

I když na ceny povinného pojištění vliv korovavirus neměl, do segmentu auto-moto přesto zasáhnul. Asi nejdramatičtěji patrný je dopad v oblasti cen ropy, které na světových trzích výrazně poklesly. Pro motoristy to pak  znamenalo výrazné zlevnění cen benzínu a nafty v řádu jednotek korun na litr, které je českém trhu patrné již několik týdnů.

„Již v minulém POVIndexu jsme zmiňovali uzavření registrů vozidel, jež je aktuálně prodlouženo do 30. dubna. Prodej nových vozů v autosalónech a ojetých vozů přes autobazary byl ale otevřen již 20. dubna. V tomto případě by převod vozidla měl být možný pomocí on-line formuláře dostupného na webových stránkách ministerstva dopravy. Nový majitel nesmí zapomenout na povinnost uzavřít povinné pojištění ihned po převodu vlastnictví,“ upozorňuje Jiří Váchal.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting:

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.