Mladí lidé touží po vlastním bydlení

Praha, 10. ledna 2019 – Současná mladá generace od 18 do 29 let plánuje, že si jednoho dne pořídí vlastní bydlení. Vyplývá to z průzkumu Ipsos pro Broker Consulting, kde to uvedlo 82,6 procent respondentů. Financovat nemovitost chtějí převážně hypotéčním úvěrem v kombinaci s naspořenými prostředky, ohledně současných podmínek poskytnutí ale tápou.

Mladí lidé o vlastnictví nemovitosti uvažují velmi pragmaticky, téměř 39 z nich vnímá nemovitost jako prostředek pro generování dalšího příjmu formou pronájmu. Zajímavé je, že ve věku 18 do 23 let plánuje pronajímat nemovitost zhruba každý druhý (46,8 %) a ve věku 24 až 29 let jen asi každý třetí (32,3 %). 22,5 procent respondentů považuje vlastnictví nemovitosti za základní životní potřebu, přičemž to tak více vnímají muži (27,5 %) oproti ženám (17,5 procent).

Graf 1 Průzkum mladí a nemovitosti

„V posledních letech jsme si zvykli, že téma vlastního bydlení se týká všech věkových kategorií, tedy i těch nejmladších. Vlastnit nemovitost se díky nízkým úrokovým sazbám stalo realitou a nikoli nesplnitelným snem. Proto není překvapivé, že i nejmladší generace vnímá vlastnictví nemovitosti jako standard,“ komentuje výsledky Mariana Kuckirová, analytička bankovních produktů Broker Consulting, a zároveň dodává: „Jenže nízkým úrokovým sazbám a zejména 100procentním hypotékám již odzvonilo a na pořízení nemovitosti je třeba si naspořit vlastní prostředky. A je jedině dobře, že mladí lidé o pořízení vlastního bydlení přemýšlí již teď. Dává jim to totiž možnost si na potřebných 20 procent pořizovací ceny začít odkládat co nejdříve.“

V podmínkách pro poskytnutí hypotéčního úvěru mladí tápou

Celým 65,8 procent lidí od 18 do 29 let plánuje koupi nemovitosti financovat kombinací hypotéčního úvěru a naspořených prostředků. Každý šestý ale předpokládá, že si dokonce půjčí celou částku, tedy koupi bude financovat pouze úvěrem. A 14,6 procent respondentů pak chce pořízení nemovitosti financovat pouze z naspořených prostředků, tedy bez úvěru.

Graf 2 Průzkum mladí a nemovitosti

„Od října platí přísnější podmínky pro získání hypotéčních úvěrů, které kontrolují celkové zadlužení žadatele. Poměr celkové výše dluhů spotřebitele k jeho čistým ročním příjmům nesmí být větší než devítinásobek a poměr měsíčních splátek dluhů k měsíčnímu čistému příjmu nesmí přesáhnout 45 procent. Navíc již dříve vešlo v platnost doporučení České národní banky výrazně omezit poskytování hypoték mezi 80 a 90 LTV, a to pouze v 15 procentech případů,“ popisuje podmínky Mariana Kuckirová.

Právě v podmínkách, za jakých lze úvěr získat, mladí lidé nejvíce tápou. Výši LTV (tedy výši úvěru k celkové ceně nemovitosti) správně zná jen třetina respondentů (33,2 %), která uvedla úvěr do výše 80 procent. LTV 90 označilo jako možnost 14,7 % procent. Banky ale takto vysoký úvěr poskytují jen v minimu případů. Téměř čtvrtina (23,7 %) počítá jen se 70procentním úvěrem a skoro jedna pětina (18,8 %) dokonce jen s polovinou ceny pořizované nemovitosti.

„Že je edukace nejmladší generace v oblasti podmínek hypotéčních úvěru nezbytná, dokazuje to, že až 40 procent mladých lidí se domnívá, že zbývající část pořizovací ceny nemovitosti mohou financovat buď formou neúčelového spotřebitelského úvěru (16,4 %), nebo úvěrem ze stavebního spoření (23,7 %). Tato varianta je velmi riziková z hlediska celkového dluhového zatížení žadatele a právě zpřísnění podmínek platných od října letošního roku by mělo tomuto předlužování zabránit,“ vysvětluje analytička bankovních produktů z Broker Consulting.

*Výzkum realizovala společnost Ipsos formou aplikace Instant Research v listopadu 2018 formou on-line dotazování, N=840 respondentů, 18 až 29 let.

Kontakt pro média

Viola Baštýřová
specialistka externí komunikace Broker Consulting
M: +420 776 210 599
E: tisk@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Broker Consulting rovněž ve spolupráci s mBank vytváří síť franšízových poboček pod názvem OK POINT, kterých je aktuálně otevřeno 43.  Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.