Červen přinesl zvýšení Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v červnu 2020 dosáhla hranice 6,96 %, p. a., což znamená postup směrem vzhůru k magickým 7 %. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za červen 2020.  

„Zvýšení sazeb do jisté míry není vůbec překvapení. Banky jednoduše řečeno začaly počítat s vyšším rizikem nesplácení úvěrů a mírně zvyšují sazby. To plně souvisí s dopady ekonomických omezení v první polovině roku, kdy se obecně očekává nárůst nezaměstnanosti na konci třetího, respektive na začátku čtvrtého kvartálu roku. V červnu dosáhla nezaměstnanost 2,6 %, což znamená meziroční nárůst 0,8 procentního bodu, upozorňuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Zároveň Češi jsou letos možná trochu rozumnější ve správě svých financí a nebudou si brát drahé úvěry na dovolenou. Otázkou ale zůstává, zda to není spíše ze strachu vycestovat než z jasného ekonomického kalkulu.“

Banky též čekají, jak se, lidově řečeno, rozplatí klienti, kteří využili úvěrového moratoria. Panuje obava z růstu počtu nesplácených úvěrů, růstu počtu exekucí a zhoršení platební morálky. To samozřejmě ovlivňuje výnosnost poskytnutých úvěrů, a proto banky zvyšují úrokové sazby už nyní. 

„S kartami může také zamíchat případná druhá vlna koronavirové epidemie. Už nyní se potýkáme s řadou lokálních ohnisek, kdy se situace a nařízení vlády opět mění poměrně dynamicky. Obavy z druhé vlny na podzim jsou totiž spojené s nástupem každoroční „běžné“ chřipkové epidemii. To opět může pro domácnosti znamenat další snížení či výpadky příjmů, které se negativně podepíšou na rodinných rozpočtech,“ upozorňuje Martin Novák.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré Index sledovat: Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.  

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.