Broker Consulting POVIndex: Rizikoví řidiči si mohou na povinném ručení připlatit až 80 %

Konec roku průměrná cena povinného ručení zakončila na hodnotě 7655, což je nevyšší hodnota za historicky sledované období od srpna 2019. V průměru došlo ke zdražení některých pojišťoven o 2 procenta, zvýšení cen dolehlo zejména na menší města. Za částku 7 655 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndex sjednat povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

V prosinci pokračovalo zmenšování rozdílů výše povinného ručení mezi Prahou a menšími městy velikosti Benešova. K hodnotě POVIndexu má hlavní město +10,4 % a menší města -13,2 %. Jedná se o průměrné sazby, u jednotlivých pojišťoven se mohou ceny lišit.

„Pokud se zpětně ohlédneme za celým rokem 2019, tak se povinné ručení zvýšilo v průměru o 4 procenta. Patrný je také trend, kdy se jednotlivé pojišťovny stále více snaží o rozlišení klientů a hledají cesty, jak penalizovat rizikové skupiny a nižší cenou naopak odměňovat řidiče, kteří jezdí bezpečně. Rizikoví motoristé si mohou připlatit až 80 % navíc,“ shrnuje vývoj Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

Z povinného pojištění z provozu vozidla se ročně uplatňuje 300 tisíc škod. U osobních vozidel dochází ke škodě v průměru u 36 řidičů na každých 1000 pojištěných vozidel. U mladých řidičů je riziko daleko vyšší. Vezme-li věkovou skupinu 18 let, tak nehodovost se objevuje u  každého pátého motoristy. Finanční objem škod v roce 2019 byl téměř 11 miliard korun, což za pět let znamená nárůst o 7 miliard korun.

„Novinkou počátku roku 2020 je, že řidiči, respektive majitelé a provozovatelé vozidel mají menší možnost výběru při sjednávání povinného ručení a to z jedenácti pojišťoven na trhu. Došlo k dlouho očekávanému sloučení dvou velkých hráčů pod značku Generali Česká pojišťovna. Vznikl tak konglomerát mající pod křídly nejvíce pojištěních vozidel na českém trhu,“ upozorňuje Jiří Váchal. 

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá díky POVIndexu odpovědi, které hledá. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting Index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění, tel.: 731 537 071 , e-mail: jiri.vachal@bcas.cz

Broker Consulting je jednou z největších poradenských společností na českém a slovenském trhu v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Služby společnosti Broker Consulting poskytuje přibližně 1 500 finančních konzultantů ve více než 100 klientských centrech a kancelářích. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty  životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank přináší OK POINT – finanční a realitní služby společně. Více na www.bcas.cz a na www.okpointy.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIn OK POINTů.