Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů na nejnižší hodnotě za rok 2020

V listopadu hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů klesla na průměrnou hodnotu 6,32 %, p. a. Dosáhla tak za rok 2020 nejnižší hodnoty. Druhá vlna koronavirové pandemie tak nekopíruje scénář z jarních měsíců, kdy mezi dubnem až červnem hodnota Indexu atakovala 7procentní hranici.

„Na trhu spotřebitelských úvěrů panuje v poslední době poměrně klid. Na první pohled a s ohledem na předvánoční období to je trochu nezvyklé. Podzimní měsíce jsou obecně velmi silné na poptávku po spotřebitelském financování. Lidé chtějí svým blízkým udělat radost a část z nich nehledí na zdraví svých financí z dlouhodobějšího pohledu a na dárky si vezmou spotřebitelský úvěr. Letošní rok je i v tomto jiný. Nejenom lidé, ale hlavně banky jsou více řekněme opatrné s ohledem na nevyzpytatelnou situaci okolo rozvolňování opatření na zamezení šíření covid-19,“ vysvětluje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Jak bylo řečeno výše, tak letošní ekonomiku výrazně poznamenaly jarní i podzimní lockdown. Jejich dopady budeme pociťovat naplno zejména v příštím roce. Lidé by tedy měli velice pečlivě zvážit, zda si spotřebitelský úvěr na zbytnosti, jakými nákup vánočních dárků je, vůbec brát. Zatížit se v nejisté době pravidelnými splátkami v řádu tisíců na několik následujících let může být velmi rizikové počínání.

„Většina zájemců o spotřebitelský úvěr navíc podlehne líbivým reklamním sdělením, které ukazují atraktivní sazby kolem 2 %. Jenže když přijdou o půjčku opravdu žádat, tak na základě vyhodnocení risk managementu poskytovatele pak dostanou nabídku se zcela jinou sazbou, třeba i čtyř- až pětinásobnou. A protože s penězi již „počítali“, často v emocích kývnou i na tuto mnohonásobně dražší variantu, aniž by si propočítali, zda na to bude jejich rodinný rozpočet stačit. A to může být přímá cesta do dluhové pasti,“ varuje Martin Novák.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.           

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré Index sledovat:  Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.