Broker Consulting Index podílových fondů: Září bylo pro konzervativnější podílové fondy plodné

Při pohledu na výkonnost od začátku roku můžeme sledovat, že tři skupiny podílových fondů si připisují zhodnocení. Září nebylo příliš úspěšné pro komoditní a nemovitostní fondy, které spíše stagnovaly, zato ostatní fondy v září posilovaly. Za posledních 60 měsíců se nejlépe dařilo akciovým fondům a fondům fondů. Naopak nejhůře na tom jsou komoditní fondy, které za poslední 60 měsíců vykazují pokles -25,20 %.Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za září 2020.

Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost -3,01 %, v srpnu vykazovaly -5,01 %. Dluhopisové fondy si v září připisují zhodnocení 1,93 %, v srpnu -1,66 % a peněžní fondy vykazují 3,32 %, pro připomenutí v srpnu si připisovaly -0,90 %. Smíšené fondy si připisují 1,49  %, v srpnu -0,34 %. Komoditní fondy v září stagnovaly, od začátku roku vykazují pokles -6,50 % a v srpnu si připisovaly -6,40 %. Mírný pokles zažily nemovitostní fondy, které vykazují v září -8,90 %, v srpnu měly pokles -8,40 %. Index podílových fondů uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.

„Česká koruna v průběhu září značně oslabovala. Oslabila z úrovně 26,2 Kč za Euro na 27,2 Kč za Euro k 30. září. Důvodem tohoto poklesu jsou hlavně obavy ze znovuzavádění restriktivních opatření na zpomalení šíření pandemie, která mohou významně zasáhnout ekonomiku. Poslední podobně výrazné oslabení koruny jsme mohli sledovat na jaře, kdy jsme byli zasaženi první vlnou koronaviru,“ komentuje vývoj na trzích Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Začátek září přinesl propad na amerických akciových trzích. Po zbytku měsíce pak na akciových trzích panovala zvýšená volatilita, a to jak v USA, tak také v Evropě, Asii, Jižní Americe i v dalších regionech. Při pohledu na regiony se nejlépe od začátku roku daří USA a Číně. Ostatní regiony stále bojují s propady, které jsme zažili na přelomu února a března.

Lukáš Vokel dodává: „Volatilní doba na akciových trzích může být nepřítelem jednorázových investorů, kteří se snaží časovat trh a hledají pravou chvíli na zainvestování. Není se vůbec čemu divit. Kdo by si přál zainvestovat větší obnos a následně přijít o značnou část v důsledku poklesu na trzích? Řešením jak se postavit podobné situaci může být rozložení investice na několik menších dílů a ty postupně v čase zainvestovat. Investorovi se tak sníží riziko zainvestování v nepravou chvíli.“

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Lukáš Vokel, produktový analytik, tel.: 731 537 609, e-mail: lukas.vokel@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.cz, www.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.