Broker Consulting Index podílových fondů: Vybrané podílové fondy si na roční výkonnosti již připisují zisky

V srpnu výkonnost jednotlivých skupin podílových fondů v horizontu YTD stále zůstává pod nulovou hranicí, ovšem při pohledu na výkonnost za posledních 12 měsíců můžeme sledovat, že vybrané skupiny podílových fondů si připisují zisky. To platí například u akciových fondů, které si za poslední rok připsaly 1,55 % a fondu fondů s výkonem plus 2,93 %. Srpen byl poměrně úspěšný měsíc pro komoditní fondy, jelikož stáhly značnou část ze svého poklesu, přesto tato skupina podílových fondů stále vykazuje nejhorší výkonnost ze všech sledovaných skupin. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za srpen 2020.

Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost -5,01 %, v červenci to bylo dokonce  -6,99 %. Dluhopisové fondy si v srpnu připsaly výkonnost -1,66 %, v červenci 0,82 % a peněžní fondy vykazují -0,90 %, pro připomenutí v červenci si připisovaly -0,03 %. Smíšené fondy si připisují pokles -0,34 %, v červenci -1,23%. Komoditní fondy zažily v srpnu nejvyšší nárůst, přesto stále vykazují pokles -6,40 % a v červenci si připisovaly -14,80 %. Broker ConsultingIndex podílových fondů uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Podíváme-li se na výkonnost v měně fondu, tak zjistíme, že v srpnu posilovaly téměř všechny skupiny podílových fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.

„Akciové trhy v poslední době dosahují nových historických maxim. Za růstem stojí USA a Čína, jiné regiony jako Evropa, Jižní Amerika a podobně se však stále zotavují z poklesů, které jsme zažili na počátku pandemie. Velkými tahouny jsou akcie FANMAG (Facebook, Apple, Netflix, Microsoft, Amazon a Google),“ komentuje současný vývoj Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Začátkem srpna cena zlata překonala hranici 2 000 dolarů za trojskou unci, čímž se zastavil růst ceny zlata. Následně růst vystřídala korekce, která byla analytiky očekávaná. Ukazuje se, že období zvýšené nejistoty a volatility zlatu přeje, ale hlavně u nezkušených investorů. Značný růst se také konal u stříbra. To posilovalo na ceně od poloviny března, ale podobně jako u zlata se tento růst na začátku měsíce zastavil.

„V poslední době se znatelně zvýšila nabídka korporátních dluhopisů od menších společností, které často lákají na zajímavé úrokové výnosy. Při konfrontaci s obdobnou dluhopisovou nabídkou by potenciální investoři měli být velice opatrní. Obecné doporučení je si danou společnost řádně prověřit po finanční stránce, zda bude společnost schopna dostát svým závazkům, prověřit si vlastnickou strukturu a řádně se seznámit s podmínkami emise. Jelikož v případě, kdy se společnost dostane do finančních problémů, tak emitent může zastavit vyplácení výnosů a také nemusí následně dojít k vyplacení počáteční investice. V takovém případě investoři mohou přijít o své zainvestované prostředky. Z tohoto pohledu je vhodné i pro dluhopisovou investici využívat široce diverzifikované dluhopisové fondy, kde jsou instrumenty od řady subjektů a riziko je rozložené.“ upozorňuje závěrem Lukáš Vokel.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/. Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Lukáš Vokel, produktový analytik, tel.: 731 537 609, e-mail: lukas.vokel@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.cz, www.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.