Broker Consulting Index podílových fondů: Květen ve znamení zvýšené volatility

Podílové fondy v květnu stahovaly propady, které si připsaly na přelomu února a března, kdy jsme na finančních trzích zažili výrazný pokles v souvislosti s koronavirem. Akciové fondy se na konci března odrazily od svého pomyslného dna a následující dva měsíce posilovaly. V květnu se však dostavila zvýšená volatilita a akciové fondy od začátku roku tak dosahují záporné výkonnosti -8,90 %. Pro připomenutí v dubnu si připisovaly výkonnost -11,39 %. Posilovaly také fondy fondů, které mají od počátku roku výkonnost -6,49 % a komoditní fondy, byť ty stále zaznamenávají největší propady ze skupiny podílových fondů. Kladného zhodnocení od začátku roku dosahují pouze fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Výkonnost fondů v CZK byla ovlivněna březnovým oslabením koruny, tudíž si fondy připsaly mírnější propady. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za květen 2020.

„V květnu jsme byli svědky pozvolného rozvlňování vládních opatření. Tím však tato obtížná situace nekončí. I přes uvolnění vládních opatření celá řada firem je stále velmi zasažena ztrátami vlivem negativních koronavirových dopadů, což v konečném důsledku může vést k další vlně propouštění a růstu nezaměstnanosti. Proto můžeme očekávat, že na finančních trzích bude i nadále panovat zvýšená volatilita, která může některé investory uvrhnout do další nervozity,“ hodnotí vývoj Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Podle zveřejněných dat Asociace pro kapitálový trh se majetek ve fondech kolektivního investování za první kvartál roku 2020 snížil o 49 miliard korun. Za stejné období průměrný investor zaznamenal pokles hodnoty investice o 8,9 %. Zástupci trhu z řad investičních společností se shodují, že hlavní příčinou poklesu majetku ve fondech bylo tržní přecenění. Za první kvartál letošního roku zaznamenaly pokles hodnoty majetku akciové a strukturované fondy. Fondy peněžní trhu, nemovitostní, smíšené a dluhopisové fondy za toto období zaznamenaly nárůst majetku.

Začátkem května snížila Česká národní banka letos již po třetí úrokové sazby, a to na hodnotu 0,25 %. To se projevilo zvýšeným zájmem o české státní dluhopisy, a to i přes nárůst státního deficitu a vyšší nabídku státních dluhopisů způsobenou rekordní emisí.

Vokel dodává: „Zvýšená poptávka způsobila růst cen českých státních dluhopisů a pokles jejich výnosů, které se tak pohybují na úrovni roku 2017. Růst cen českých státních dluhopisů se krátkodobě pozitivně projevil do dluhopisových fondů, které do nich investují.“

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 537 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Lukáš Vokel, produktový analytik, tel.: 731 537 609, e-mail: lukas.vokel@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.