Broker Consulting Index podílových fondů: Dluhopisové a peněžní fondy v červenci investory nepotěšily

V červenci výkonnost některých skupin podílových fondů stále zůstávala hluboko pod nulou. Dluhopisové a peněžní fondy se v minulosti těšily skutečnosti, že nesly svým investorům od začátku roku kladné zhodnocení, ovšem v červenci si právě tyto dvě skupiny připsaly pokles. Dluhopisové fondy měly v červenci výkonnost -0,82 %, v červnu 1,40 % a peněžní fondy vykazují výkonnost mírně pod hranicí nuly, a to -0,03 %, pro připomenutí v červnu si připisovaly 4,30 % a vykazovaly tak nejvyšší výkonnosti od začátku roku ze všech skupin podílových fondů. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za červenec 2020.

„Akciové fondy v červenci vykazovaly YTD výkonnost -6,99 %, v červnu -5,79 %. Z geografického hlediska akciové fondy táhne výkonností dolů Evropa a rozvíjející se trhy, naopak oživení zažívá Čína a USA. Komoditní fondy v poslední době táhne nárůst ceny zlata a stříbra. Cena zlata se pohybuje na svých historických maximech a cena stříbra vzrostla na sedmileté maximum. To je dáno oslabením amerického dolaru, minimálními výnosy bezpečných vládních dluhopisů, zvýšenou poptávkou po drahých kovech, kterou ale můžeme sledovat vždy v dobách krizí a vysoké volatility na kapitálových trzích,“ vysvětluje Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting. 

Podíváme-li se na výkonnost v měně fondu, tak v červenci posilovaly téměř všechny skupiny podílových fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů. V červenci koruna mírně posilovala a dolar naopak oslaboval, což přineslo horší výkonnost v CZK u podílových fondů.

„Nesmíme zapomenout, že zdaleka nejsme z koronavirové krize venku a současným cenám na amerických trzích neodpovídá už ani vzdáleně ziskovost firem. Investoři by i nadále neměli přeceňovat krátkodobé výkyvy, hlavně nespekulovat, ale měli by především držet dlouhodobý horizont. V poslední době je možné zpozorovat nárůst propagace různých investičních aplikací. Reklamy tohoto typu se opírají o uživatelskou přívětivost, jednoduchost a hlavně o pozitivní zkušenosti s tímto stylem investování. U podobných reklam je důležité se uvědomit, že většina drobných investorů kvůli nedostatku potřebných zkušeností, znalostí a nízké diverzifikaci dlouhodobě končí se ztrátou,“ varuje závěrem Lukáš Vokel.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Lukáš Vokel, produktový analytik, tel.: 731 537 609, e-mail: lukas.vokel@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting: Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.