Broker Consulting Index podílových fondů: Březen ve znamení propadů

Vzhledem k současné situaci na tuzemských i globálních trzích není překvapující, že od začátku roku se jednotlivé druhy fondů, až na jednu výjimku, dostaly do minusových čísel. V plusových hodnotách jsou zatím pouze fondy peněžního trhu, které si za první tři měsíce připisují 8,03 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.

Do výkonnosti podílových fondů v CZK se projevila skutečnost, že v březnu česká koruna oslabovala. Z úrovně 24,8 korun za euro, na které byla ještě v polovině února, se koruna v průběhu března propadla až k hranici 27,7 korun za euro. To do jisté míry zmírnilo ztráty, které utrpěli čeští investoři.

„V březnu sužovala ekonomiky a finanční trhy pandemie koronaviru. Pohled investorů se zaměřil na směr šíření pandemie a na opatření, které postupně zaváděly jednotlivé vlády a centrální banky. Po prvních výrazných březnových propadech na kapitálových trzích přišel další negativní stimul. Jednání Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) selhalo a ceny komodit zaznamenaly těžké časy,“ shrnuje dění Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Kombinace koronaviru a poklesu cen ropy vytvořily obtížnou situaci pro investory. Po celý měsíc panovala na finančních trzích obrovská volatilita. Zahraniční investoři bez rozdílu opouštěli všechny rizikovější aktiva. To vedlo k tomu, že jsme zažili masivní výprodeje, které tu byly naposled v krizi 2008. Globální akciové indexy se v březnu propadly ze svých maxim o 20 až 40 %, ke konci března však došlo k mírnému oživení.“

V posledních týdnech můžeme pozorovat zvýšenou volatilitu také u cen zlata a stříbra. Situace ohledně koronaviru a poklesu cen ropy měla negativní vliv na vývoj komoditních fondů. Také dluhopisové fondy v březnu zažily poklesy. Vlivem odchodu zahraničních investorů se nejhůře dařilo dluhopisovým fondům zaměřeným na rozvíjející se trhy. Na druhou stranu nejlépe na tom jsou státní dluhopisy, jelikož centrální banky snižují úrokové sazby a začaly se ubírat směrem k uvolňování měnových podmínek vyhlašováním programů na odkup dluhopisů.

„Výkyvy na finančních trzích jsou do určité míry běžné. Dnešní situace se odlišuje od jiných propadů svojí příčinou. Pro dlouhodobé a pravidelné investory by neměla znamenat žádné výrazné odchýlení od svého finančního plánu. Pomocí pravidelného investování může investor dosáhnout omezení rizika spojeným s propadem trhu. Tato strategie se nazývá průměrování nákladů a spočívá v tom, že investor pravidelně investuje stejnou částku. Vlivem poklesu cen získá více aktiv za stejnou částku. Když pak dojde k nárůstu na trzích, má investor zakoupeno výhodněji, než kdyby chtěl později dodatečně investovat,“ radí závěrem Lukáš Vokel.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 537 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Lukáš Vokel, produktový analytik, tel.: 731 537 609, e-mail: lukas.vokel@bcas.cz

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 1 500 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost přinesla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.