Broker Consulting Index podílových fondů: Akciové fondy jsou od začátku roku v kladných číslech

Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost 1,17 %, v říjnu vykazovaly -2,05 %. Dluhopisové fondy si v listopadu připisují zhodnocení 0,95 %, v říjnu 3,07 % a peněžní fondy zaznamenaly nejvyšší meziměsíční propad za listopad a vykazují tak 0,43 %, pro připomenutí v říjnu si připisovaly 5,14 %. Smíšené fondy si připisují 1,88  %, v říjnu to bylo 0,57 %. Komoditní fondy vykazují pokles ve všech sledovaných obdobích, od začátku roku vykazují pokles -5,97 % a v říjnu poklesly o -6,23 %. Nemovitostní fondy si na konci listopadu odepsaly -8,46 %, v říjnu měly pokles -8,74 %. Index podílových fondů uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.

„Listopad byl pro USA značně nabitým měsícem. Začátkem listopadu v USA proběhly volby prezidenta, které se nevyhnuly dramatickému průběhu, na čtvrtek 26. listopadu připadlo díkuvzdání, následované akcí „Black Friday“. Asi nikdo nečekal, že finanční trhy překonají americké volby bez zvýšené nervozity. V listopadu akciové trhy pokračovaly v růstu a vykazovaly poměrně nízkou volatilitu. Oproti tomu na dluhopisových trzích panuje vyšší volatilita vyvolaná rostoucím vládním zadlužením,“ komentuje vývoj na trhu Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

V listopadu koruna posílila z 27,2 Kč za euro na hranici 26,2 Kč za euro. Toto posílení se negativně projevilo do výkonnosti podílových fondů. Příkladem mohou být peněžní podílové fondy, které zaznamenaly vysoký meziměsíční pokles.

Lukáš Vokel doplňuje: „Investovat dlouhodobě se vyplácí. Investování je nejjednodušší způsob, jak na delším horizontu zvýšit hodnotu peněz, nebo jak ochránit peněžní prostředky před snižováním jejich reálné hodnoty. Naopak dlouhodobě se nevyplácí nechat ležet peníze doma pod matrací, kde časem začnou ztrácet svoji hodnotu. Naproti tomu hodnota investic může na krátkém horizontu cenově kolísat, z dlouhodobého hlediska ale může růst. Každopádně investice do tradičních aktiv historicky překonávaly inflaci.“

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotečních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Čeští investoři mají v podílových fondech zainvestován majetek ve výši zhruba 557 miliard korun. Fondy jsou velmi využívanou platformou pro dlouhodobé investování, zejména při vytváření rezerv pro období postaktivního věku (60+). Index ukazuje, jak se vede fondům dle jednotlivých tříd investičních aktiv. Investoři si mohou mimo jiné srovnávat,  jak si jimi vybrané fondy vedou v porovnání s průměrem trhu.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Lukáš Vokel, produktový analytik, tel.: 731 537 609, e-mail: lukas.vokel@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting
Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.