Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Trh se přibližuje k rekordním výsledkům

Říjnový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se opět přiblížil hranici dvou procent a v říjnu průměrná sazba hypotéčních úvěrů činila 2,03 % p. a. Zároveň se potvrzuje, že i během druhé vlny koronavirové pandemie neutuchá zájem Čechů o vlastní bydlení. Celkově letošní rok atakuje historické hodnoty objemu sjednaných úvěrů s hranicí téměř 226 miliard korun z roku 2016. Průměrná výše hypotéky podle Broker Consulting Indexu dosáhla v říjnu výše 2 574 400 korun.

Z pohledu úrokových sazeb se potvrzují dřívější komentáře a predikce. Velké bankovní domy mění svoji politiku jen velmi mírně a zaměřují se více než dříve na kvalitu svého portfolia. Některé menší banky sice připravily pro klienty akce na úrokové sazbě, ale nejedná se o žádnou revoluci na trhu a pořadí největších hráčů na trhu to dramaticky neovlivní.

„Měsíc říjen se nesl v duchu velkého očekávání, jak se „rozplatí“ klienti, kteří využili možnost odkladu splátek. Zatím se ukazuje, že i přes stále velmi komplikovanou situaci v ekonomice, která je v sevření vládních opatření, klienti bank hypoteční úvěry stále zvládají platit. Je ovšem vidět stálá určitá obezřetnost v poskytování hypotečních úvěrů novým žadatelům. Je to logické. Současná opatření prostě dopadají na každý sektor jinak. Z ekonomického či investiční hlediska dochází od prvního velkého lockdownu k oživení ve tvaru písmene K. Některé sektory se rychle otřepaly a rostou. Jiné bohužel zažívají opravdu těžké období, které u mnohých může vyústit až v krach. Tyto sektory a hlavně příjmy z těchto sektorů jsou pak v bankách při žádosti o úvěry na bydlení logicky více sledované,“ shrnuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

S obezřetností jednotlivých bank a finančních domů z aktuálního vývoje souvisí i snižování odhadní ceny nemovitosti. To v podstatě pro žadatele znamená, že dojde k většímu rozdílu mezi reálnou kupní cenou a bankou odhadnutou hodnotou nemovitosti, z níž se pak vypočítává výše poskytnutých úvěrovaných prostředků.

„V takovém případě si musí zájemci připravit více vlastní zdrojů. Počítat by měli také s možným prodlužováním doby na zpracování úvěrových žádostí. Zpracovatelé v bance mohou být v karanténě, pracovat z domova nebo mohou v bankách zavést třeba směnný provoz. Ani odhadce nemovitostí nemusí být z důvodu omezení k dispozici po delší dobu,“ upozorňuje Martin Novák.

Broker Consulting Index hypotéčních úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a index není závislý na dodávkách třetích 0430stran. V principu se index počítá ze sazeb, které jsou v danou chvíli pro daného klienta nejnižší na trhu nebo se nejnižší hranici přibližují, neboť klient si vybírá z mnoha možností, které mu trh v danou chvíli nabízí. A většinou si vybírá právě nejnižší sazbu úvěru, který i v jiných parametrech splňuje jejich podmínky. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahující 11 miliard korun. FIXIndex sleduje procentuální podíl jednotlivých fixací úrokových sazeb (3, 5, 7 a 10 let) v celkovém objemu hypotéčních úvěrů.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting Index hypotečních úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, zda hypoteční úvěry pro českou veřejnost zlevňují, stagnují, nebo zdražují. Na rozdíl od jiných podobných indexů vychází ze skutečně sjednaných úvěrů napříč bankovními poskytovateli a zohledňuje výši úvěru. Obecně lze říci, že klesající trend indexu vede k vyššímu zájmu o nemovitosti a růstu jejich cen. Dlouhodobě rostoucí trend pak může předznamenávat zejména ochlazení poptávky po nemovitostech. Vzhledem k nedostatku nemovitostí v Česku ale nemusí být růst sazeb spojen s poklesem cen nemovitostí. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro sta tisíce lidí zajímavého vývoje.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.