Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Sazby hypoték sice stále klesají, ale tempo se zpomaluje

Červencový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů nepřinesl žádné překvapení, průměrná úroková sazba dále klesá směrem ke dvěma procentům, aktuálně se v červenci ustálila na 2,15 %, p. a. Od letošního března, kdy dosáhla maxima, zaznamenala pokles přes půl procentního bodu.

„I další měsíc můžeme sledovat snížení průměrné úrokové sazby. Tempo poklesu ale zpomaluje a z našeho pohledu se jedná o jednoznačně logickou záležitost. I nadále můžeme sledovat, že velké bankovní domy a hlavní hráči na hypotečním trhu vyčkávají na konec třetího kvartálu a začátek čtvrtého na další vývoj ekonomiky a nezaměstnanosti. Pro připomenutí budou končit programy jako Antivirus a také skončí úvěrové moratorium. Úrokové sazby tedy klesají a podle aktuální nálady na trhu mohou ještě mírně klesat i dál. Bude záležet také na tom, zda například Česká národní banka dále sníží úrokové sazby. To by jednoznačně znamenalo vytvoření dalšího prostoru pro pokles průměrné úrokové sazby,“ shrnuje vývoj Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Stávající vývoj poukazuje na to, že i přes koronakrizi letošní rok v objemech i počtech překoná rok minulý. Zajímavé asi bude celkové číslo, ovšem, že rok 2020 překoná ten loňský, je jisté. V roce 2019 trh reagoval na omezující doporučení z roku 2018 a hlavně v jeho první polovině byl znatelný pokles ve sjednaných počtech a objemech. O tom, jak dopadne rok 2020, se rozhodne v jeho závěru. Rozhodující bude vývoj nezaměstnanosti a ochota Čechů řešit v turbulentní době vlastní bydlení.“

Další proměnnou jsou neustále rostoucí ceny nemovitostí. Na současnou situaci zatím zareagovaly pouze nájemní ceny nemovitostí s ohledem na výpadek turistického ruchu a pokles zájmu o krátkodobé pronájmy. Zatím nesledujeme propad v cenách nemovitostí z toho důvodu, že prodávající stále udržují ceny, za které se prodávalo před koronakrizí.

Martin Nová k tomu dodává: „ Na trhu jsou kupující, kteří jsou schopní a ochotní takové ceny akceptovat, ale postupně cítíme zvyšující se tlak kupujících na cenu. Prodávající a kupující se také musí připravit na to, že banky více než kdy dříve snižující odhadní cenu nemovitostí, které akceptují jako zástavu k úvěru. Pro zájemce, kteří řeší vlastní bydlení, proto nedoporučujeme spekulovat na budoucí vývoj cen nemovitostí nebo úrokových sazeb. Rozhodně doporučujeme ale dobře zvážit své možnosti a počítat s dostatečnou finanční rezervou.“

Broker Consulting Index hypotéčních úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a index není závislý na dodávkách třetích stran. V principu se index počítá ze sazeb, které jsou v danou chvíli pro daného klienta nejnižší na trhu nebo se nejnižší hranici přibližují, neboť klient si vybírá z mnoha možností, které mu trh v danou chvíli nabízí. A většinou si vybírá právě nejnižší sazbu úvěru, který i v jiných parametrech splňuje jejich podmínky. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahující 11 miliard korun. FIXIndex sleduje procentuální podíl jednotlivých fixací úrokových sazeb (3, 5, 7 a 10 let) v celkovém objemu hypotéčních úvěrů.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting Index hypotečních úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, zda hypoteční úvěry pro českou veřejnost zlevňují, stagnují, nebo zdražují. Na rozdíl od jiných podobných indexů vychází ze skutečně sjednaných úvěrů napříč bankovními poskytovateli a zohledňuje výši úvěru. Obecně lze říci, že klesající trend indexu vede k vyššímu zájmu o nemovitosti a růstu jejich cen. Dlouhodobě rostoucí trend pak může předznamenávat zejména ochlazení poptávky po nemovitostech. Vzhledem k nedostatku nemovitostí v Česku ale nemusí být růst sazeb spojen s poklesem cen nemovitostí. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro sta tisíce lidí zajímavého vývoje.  

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.