Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Průměrná úroková sazba stagnuje

Listopadový Broker Consulting Index hypotečních úvěrů stagnoval a udržel se na  průměrné sazbě 2,03 %, p. a. Pokles úrokových sazeb, který se odehrával v minulých měsících, se v listopadu zbrzdil s ohledem na růst výnosů státních dluhopisů. Lze očekávat, že sazby se nyní zastabilizují, případně, pokud výnosy i nadále porostou, budou koncem roku stoupat. Průměrná výše hypotéky za rok 2020 podle Broker Consulting Indexu dosáhla v  listopadu výše 2 578 971 korun.  

„Za poslední dva měsíce vidíme růst výnosů státních dluhopisů v horizontu 0,2 až 0,4 % u splatnosti na dvou, pěti i deseti let. To už je dost a znamená to jediné: Prostor pro zvyšování úrokových sazeb se pro banky znovu otevírá. To bude tématem pro rok 2021,“ prognózuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „V roce 2020 se, věřím, už nic převratného dít nebude. Velké banky si svoji cenovou politiku letos ponechají na stávající úrovni a budou ji revidovat hned na začátku 2021 v případě, že se potvrdí výše zmíněný trend. Malé banky mohou být v cenotvorbě flexibilnější. Pohyby u velkých bank pak budou v řádu desetiny či dvou desetin procentního bodu, u malých bank, které byly doposud na trhu cenově agresivní, pak očekávám spíše větší nárůst sazeb.“

Pro stávající klienty a trh celkově to znamená, že se zvýší sazby, a tudíž i splátky úvěrů. Banky budou stále obezřetnější v hodnocení bonity, budou bedlivě hlídat odhady cen nemovitostí a požadovat vyšší zapojení vlastních finančních zdrojů žadatele.

„Z našeho pohledu budou v příštím roce hýbat trhem pravděpodobně úrokové sazby a dopady druhého, případně dalšího uzavírání a otevírání ekonomiky. Už z dnešního pohledu je skoro jisté, že na začátku roku 2021 se asi dočkáme dalšího částečného uzavření. Některé podniky nepřežily první vlnu, některé nepřežijí druhou a třetí vlna může být už smrtelná. Některých odvětví se tato situace týká více, jiných méně. Ukazují to data z ekonomické aktivity a i ze světa z kapitálových trhů. To jsou také důvody, proč zájem lidí o vlastní bydlení i přes koronavirovou situaci neutichl,“ dodává Martin Novák.

Broker Consulting Index hypotéčních úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a index není závislý na dodávkách třetích stran. V principu se index počítá ze sazeb, které jsou v danou chvíli pro daného klienta nejnižší na trhu nebo se nejnižší hranici přibližují, neboť klient si vybírá z mnoha možností, které mu trh v danou chvíli nabízí. A většinou si vybírá právě nejnižší sazbu úvěru, který i v jiných parametrech splňuje jejich podmínky. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahující 11 miliard korun. FIXIndex sleduje procentuální podíl jednotlivých fixací úrokových sazeb (3, 5, 7 a 10 let) v celkovém objemu hypotéčních úvěrů.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré index sledovat: Broker Consulting Index hypotečních úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, zda hypoteční úvěry pro českou veřejnost zlevňují, stagnují, nebo zdražují. Na rozdíl od jiných podobných indexů vychází ze skutečně sjednaných úvěrů napříč bankovními poskytovateli a zohledňuje výši úvěru. Obecně lze říci, že klesající trend indexu vede k vyššímu zájmu o nemovitosti a růstu jejich cen. Dlouhodobě rostoucí trend pak může předznamenávat zejména ochlazení poptávky po nemovitostech. Vzhledem k nedostatku nemovitostí v Česku ale nemusí být růst sazeb spojen s poklesem cen nemovitostí. Broker Consulting index hypotéčních úvěrů důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro sta tisíce lidí zajímavého vývoje.

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

O společnosti Broker Consulting

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a 40 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.