Březnový Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů mírně klesl

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu 2020 dosáhla hranice 6,57 %, p. a., meziměsíčně klesla o zanedbatelných 0,08 procentního bodu. Oproti březnu 2019 se sazba snížila o 0,12 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za březen 2020.

„Březnová průměrná úroková sazba ještě nedává příliš tušit, co se na trhu děje a dít bude. Dopady vládních omezení na ekonomiku se projevují od dubna a z našeho pohledu naplno dopadnou na občany během měsíce května a června. Už v dubnu jsme mohli sledovat postupné „utahování kohoutů“ u některých bank v segmentu spotřebitelských nebo hypotečních úvěrů,“ hodnotí situaci Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a dále vysvětluje: „Banky bedlivě sledují současné dění a snaží na hrozící zhoršení ekonomické situace reagovat. Jednou z možností je úprava podmínek poskytování spotřebitelských úvěrů, druhou možností je zvýšení úrokových sazeb a zvýšení rizikové marže.“

V současné velmi dynamicky se měnící se situaci spotřebitele zajímá zejména jejich rodinná ekonomická situace, kterou může poznamenat snížení, nebo výpadek příjmu související s karanténou a omezením či zastavením provozu státních a soukromých podniků.

„Klientům bych doporučoval zvážit nutnost spotřebitelského úvěru. Rozhodně doporučuji řešit situaci s odborníkem a hlavně v celkovém kontextu rodinných financí. V případě zvolení spotřebitelského úvěru bych doporučoval při výpočtech zátěže půjčky na rozpočet kalkulovat s vyšší úrokovou sazbou, u spotřebitelských úvěrů v rozmezí 7 – 10 procent, p. a. Je naivní počítat s úrokovou sazbou, kterou známe z médií. Tyto sazby jsou sice dostupné, ale jen v určité kombinaci výše úvěru, příjmu žadatele a jeho socio-ekonomického zázemí. Většina žadatelů odejde s výrazně vyšším úrokem,“ upozorňuje Martin Novák.

Průměrná výše spotřebitelského úvěru v březnu dosáhla 283 109 korun.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na dodávkách dat z třetích stran.

Poznámka pro média: Broker Consulting Indexy je možné volně publikovat pouze s označením „Broker Consulting Index“ (např. Broker Consulting hypoteční index). Více informací najdete též na webu https://www.bcas.cz/onas/pro-media/.

Proč je dobré Index sledovat: Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů zachycuje vývoj úrokových sazeb u spotřebitelských bankovních úvěrů. Je praktickým indikátorem toho, jak se pro českou veřejnost úvěry vyvíjejí z hlediska úrokových sazeb, a tedy i výše splátek na určitou půjčenou sumu. Lidé si tyto typy úvěrů berou, aby financovali různé potřeby. Od dovolené přes nový telefon až po překlenutí nějaké tíživé situace. Zásadní význam má index pro domácnosti, které splácejí větší množství úvěrů a splátky je dusí. Index jim může otevřít oči, že půjčky je možné refinancovat s mnohem nižší úrokovou sazbou, a nastartovat tak cestu za ozdravením rodinných financí. Sazby spotřebitelských úvěrů jsou na trhu velmi různé, lidé často dobře nezhodnotí situaci a sjednají si drahou půjčku. Index je důvěryhodným podkladem pro média při komunikaci praktického a pro občany zajímavého tématu. Index nemá za cíl ukazovat průměr trhu, ale zdravou sazbu. Pokud si proto člověk chce sjednat spotřebitelský úvěr ať už v bance, nebo v nebankovní instituci a úroková sazba je výrazněji vyšší než aktuální index, je potřeba zpozornět.   

V případě zájmu o další komentáře, doplnění či další dotazy se neváhejte ozvat na níže uvedené kontakty Broker Consulting.

Viola Baštýřová, specialistka externí komunikace, tel.: 776 210 599 , e-mail: viola.bastyrova@bcas.cz

Jan Lener, ředitel komunikace a PR, tel.: 608 770 955 , e-mail: jan.lener@bcas.cz

Martin Novák, hlavní analytik, tel.: 731 537 220, e-mail: martin.novak@bcas.cz

Broker Consulting je jednou z největších společností na českém a slovenském trhu, která poskytuje služby v oblasti financí a realit. Od roku 1998 získala důvěru více než 600 000 klientů. Poskytuje také služby přes 4 000 firmám. Distribuci služeb zajišťuje přibližně 2 000 konzultantů (profesionální konzultanti, zaměstnanci, konzultanti v zapracování v ČR i SR) ve více než 100 kancelářích a téměř 50 franšízových pobočkách OK POINT. Společnost uvedla na český a slovenský trh řadu inovací. Jednalo se například o investice do otevřených podílových fondů se zamykáním zisků nebo unikátní produkty životního dopojištění, které umožňují pojistit smrt a invaliditu za zlomek obvyklých cen. Bankovní, finanční a realitní služby společně, to je OK POINT, který přináší společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank. Více na www.bcas.czwww.okpointy.cz a na www.realityspolu.cz. Navštivte také náš Facebook a LinkedIN Broker Consulting a Facebook a LinkedIN OK POINTů.