Řada lidí si po oznámení zkrocení obrovské inflace, která v Česku panovala v posledních třech letech, letos konečně oddechla. Míra inflace se přiblížila inflačnímu cíli vytýčenému Českou národní bankou a již několik měsíců setrvává okolo dvou procent. To však svádí k dojmu, že naše úspory již nebudou významně ztrácet na kupní síle. Dle jednoduchých počtů je však jasné, že v dlouhodobém horizontu pocítíme nepříznivé důsledky i takto nízké inflace.
Kontakty pro média
Analytici Broker Consulting
Ke stažení
Ke stažení
Broker Consulting Indexy
Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting
Tiskové zprávy společnosti Broker Consulting
Hlídejte si rodinné bohatství aneb rodinné finance pod lupou
I přes to, že finanční gramotnost v Česku roste, uvízne ročně v dluhové pasti řada lidí. Dle statistických dat Exekutorské komory České republiky bylo v loňském roce vedeno 4 miliony exekucí vůči 650 tisícům fyzických osob! Principy správného hospodaření jsou přitom jednoduché. Jaké krátkodobé a dlouhodobé finanční zásady se vyplatí dodržovat?
Hypoteční úrok pod tři procenta? Možný i v dnešní době!
Navzdory optimistickým scénářům o vývoji hypotečních sazeb, který začátkem roku predikovali finanční experti, se do současné chvíle v hypoteční oblasti žádný velký zázrak nekonal. Mnoho lidí tak stále odrazují od rozhodnutí sjednat si hypoteční úvěr příliš vysoké úrokové sazby. I v dnešní době však lze získat velmi výhodný úrok, na který jsme byli zvyklí ještě před třemi lety. Co musíme splnit a jak na to? Zeptali jsme se naší hypoteční specialistky, Michaely Pudilové.
Prodáváte nemovitost? Připravte si energetický štítek!
S povinností vyhotovit energetický štítek, oficiálně známý jako Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), se řada běžných lidí setkává až v okamžiku, kdy se rozhodne prodat, koupit či pronajmout byt, dům nebo jinou nemovitost. Co štítek udává a proč je pro budoucího kupce nebo nájemce tak důležitý? Kdo má zákonnou povinnost k jeho vyhotovení a v jakých případech není třeba? Všechny odpovědi přinášíme v tomto článku.
Investiční přehmaty v praxi
I ve světě investování platí pravidlo „chybami se člověk učí“. Jakým investičním přehmatům se raději vyhnout, abychom předešli zbytečným ztrátám díky začátečnickým chybám?
ČNB opět snížila úrokovou sazbu, poskytovatelé hypotečních úvěrů však na snižování příliš nehledí
- ČNB snížila od začátku roku sazbu již popáté v řadě, aktuálně činí hlavní úroková sazba 4,5 procenta.
- Průměrná nabídková sazba hypoték však v červenci dosáhla dle Indexu hodnoty 5,17 procent.
- Navzdory pomalému tempu snižování sazeb roste počet i objem poskytovaných hypoték.
Vzhůru do důchodu
Zvyšování odchodového věku do důchodu, zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Strom života (viz příloha) ukazuje, že nastupující generace dvacátníků se snižuje a proto početně na udržení financování systému nestačí. Paleta řešení pro finanční zajištění na důchod je pestrá, ale vše popořadě.
Láká vás investování? Investiční desatero pomůže nenaletět podvodníkům.
Je všeobecně známo, že pravidelné investování nejenže ochrání peníze před inflací, nabízí také zajímavou možnost, jak zhodnotit své peníze. Nedávný průzkum, který jsme realizovali ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos, ukázal, že investiční apetit Čechů stále roste. Zvýšilo se procento těch, kteří mají nějaký typ investice. V současnosti jde o 47 % populace, zatímco březnový průzkum, ukázal na 42 % populace. Začít investovat jde již s pár set korunami. Jak správně investovat a navíc předejít tomu, abychom nenaletěli podvodné nabídce? Pomůže vám k tomu investiční desatero.
Pozor na úrazy pod vlivem alkoholu, pojišťovny mohou krátit plnění!
Sluníčko, krásné počasí, voda, odpočinek a někdy i trocha alkoholu. Takto si ideální léto představuje řada Čechů. Prázdninový čas s sebou nese chuť vyrazit do přírody, projet se na kole či kolečkových bruslích nebo si jen tak „polenošit“ u vody.
Chatařská sezóna je v plném proudu. Co dělat aby vám chata nepřinesla více starostí než radostí?
Chataření a chalupaření je naše národní hobby a oproti prognózám nevymírá ani s příchodem mladé generace. Co se však v průběhu let podstatně změnilo, je vybavení, kterým se pyšní nejedna rekreační nemovitost. Pryč jsou již časy, kdy chaty sloužily jako odkladiště nepotřebných věcí, lidé si začali své „druhé domovy“ hýčkat. Vybavují je mnohdy stejně, jako rodinné domy, někdy dokonce i lépe. Aby však radost nevystřídala zbytečná starost, je zapotřebí myslet na uzavření kvalitní pojistky.