Zdraví podle Jana Hnízdila

Víte, kdy je vám znalost efektivního hospodaření s penězi k ničemu? Odpověď je takříkajíc prostořeká: Když žádné nemáte. Pokud ještě nejste finančně nezávislí, je pro vás klíčové mít možnost peníze vydělávat a to znamená, být zdraví. Zajímavý pohled na nejen na naše zdraví má známý český lékař MUDr, Jan Hnízdil*. Možná ho znáte, možná ne, ale jeho názory jsou rozhodně inspirativní.

Jan Hnízdil říká, že naše tělo je, na rozdíl od nás, neobyčejně moudré. Je vybavené spoustou obranných mechanismů, kterými se nás snaží před námi – naším chováním, bránit, upozornit nás, že děláme v životě nějakou chybu.

Podle Hnízdila je například častým problémem manažerů, lidí pracujících v open spacech, spoustu hodin na počítači, permanentně na mobilu, ve stresu, ušní šelest, nepříjemný vysoký tón. Nejvíc je trápí v tichu. Tito lidé pak obíhají doktory neurologie, ORL, CT, magnetické rezonance, audiometrie, a nikde nic.  Po skončení kolotoče vyšetření odcházejí s papírkem, na kterém je napsáno: tinitus. Chytají se za hlavu a bědují: „Tak už mi ho našli, mám tinitus“. Berou Betaserc, chodí na infúze, a nic nepomáhá. Tinitus je přitom latinsky, že jim hučí v uších. S tím ale do ordinace přišli. Jaká je příčina, se nedozvěděli. Ten pískot je zase obranný mechanismus. Pokud je náš mozek přetížený záplavou informací a ve stresu, tak se začne bránit, zvonit na poplach. To není pokyn: „Utíkej k doktorovi, jestli nemáš tinitus.“ To je pokyn: „Zastav se, uklidni se, máš toho plnou hlavu.“

Každý je strůjcem svého zdraví, snad vám k němu pomůže desatero pro zdraví, které Jan Hnízdil připravil:

Desatero pro zdraví

  1. Nevěřte slepě lékařům. Naslouchejte signálům těla. Nemocí vám hlásí, že tímto způsobem už dál žít nemůžete.
  2. Převezměte zodpovědnost za vlastní zdraví. Nespoléhejte na zázraky medicíny. Restart už se nemusí podařit.
  3. Žádná instituce vám klidné stáří nezajistí. Pečujte o své rodiče. Vychovávejte děti k tomu, aby pečovaly o vás.
  4. Nespoléhejte na peníze. Udržujte dobré vztahy rodiny a přátel. Mějte rádi nejen sebe.
  5. Zkuste žít alespoň jeden den bez elektrospotřebičů. Pokud nastane kolaps, budete připraveni.
  6. Neposlouchejte projevy politiků. Šíří zdraví nebezpečné negativní emoce. Když se objeví na televizní obrazovce, přepněte na přírodovědecký program.
  7. Chraňte životní prostředí. Jste jeho součástí.
  8. Práce, která přináší uspokojení vám a prospěch co největšímu počtu lidí, je nejzdravější.
  9. Zdravá strava sama o sobě nestačí. Neméně důležité je kdy, jak a s kým si jídlo vychutnáte. Občasný půst vám jen prospěje.
  10. Sportujte pro radost. Nehoňte se. Stejně se nedohoníte.

 *článek byl připraven na základě článku MUDr. Jana Hnízdila v interním časopisu společnosti Broker Consulting OK Info.

Chcete zvýšit "zdraví" vašich osobních financí? Kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů