Zájem o stavební spoření klesl oproti loňsku o 23 procent

 

Stavební spořitelny uzavřely podle údajů ministerstva financí za první tři čtvrtletí letošního roku 281 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Jde tak o meziroční pokles o 23 procent. Průměrná cílová částka u nových smluv oproti tomu meziročně stoupla o 38 000 korun na 370 000 Kč. 

 

Atraktivita stavebního spoření podle ředitele PR a komunikace poradenské společnosti Broker Consulting Jana Lenera klesá dlouhodobě s tím, jak klesá státní podpora tohoto produktu.

 

 “Lidé už spoření touto formou tolik nevyhledávají a peníze přesouvají místo toho do otevřených podílových fondů, zejména dluhopisových, z části i do akciových. Stejně tak už lidé nevyužívají tento produkt tolik jako dříve na spoření pro děti,” uvedl Lener.

 

 Dokonce i při financování bydlení nyní válcují podle Lenera rekordně nízké hypotéční sazby úvěry ze stavebního spoření. “Kombinace nízké podpory a dlouhé vázací doby tento produkt pomalu ale jistě ničí,” dodal Lener.

 

Ke konci září bylo uzavřeno celkem 3,55 milionu smluv, což je o 274 000 smluv méně než ke konci roku 2014. Do konce září stavebním spořitelnám ministerstvo financí poukázalo roční zálohy na státní podporu za 4,445 miliardy korun. Loni jim vyplatilo státní podporu 4,761 miliardy korun.