Vlastnost spořicích účtů, o které musíte vědět

Spoříte, aby vám peníze v budoucnosti vytvářely velký příjem z úroků? V tom případě nastražte oči. Logika velký objem úspor = vysoký příjem z úroků totiž neplatí, tedy alespoň ne v případě spořicích účtů, na kterých téměř jistě máte své úspory i vy.

Většina zástupců tohoto produktu totiž používá tzv. pásmové úročení, kdy připisovaný úrok klesá spolu s tím, jak roste částka, kterou máte na tomto účtu uloženou.

Úrokovou sazbou z letáků, tedy takovou, která s obtížemi překonává hranici inflace, jsou často úročeny vklady do cca 199 000 Kč. Peníze nad tuto hranici jsou pak úročeny sazbou jinou (nižší). Počet pásem se u jednotlivých spořicích účtů se samozřejmě liší. Co je však u všech těchto produktů zachováno je logika těchto pásem, tzn. čím více prostředků má klient uloženo, tím menší úrokovou sazbu získává.

Demonstrativní příklad vlivu výše úspor na úrokovou sazbu u spořicích účtů s pásmovým úročením

Jak sami vidíte, výběrem spořicího účtu s „letákovou“ úrokovou sazbou práce na zhodnocování úspor nekončí. V případě, že pásmové úročení používá i spořící účet, na kterém máte uloženy vaše prostředky, nabízí se vám tato 3 řešení:

  • založit si další spořicí účet a úspory rozdělit tak, abyste se u každého z těchto účtů nacházeli v prvním, nejlépe úročeném pásmu
  • založit si poříčí účet bez pásmového úročení (tyto účty patří zpravidla mezi ty s průměrnou úrokovou sazbou)
  • začít své volné peníze ukládat do jiných produktů (toto je nejvhodnější krok. Všeobecně totiž platí, že byste na spořicím účtu měli mít pouze nutnou finanční rezervu. Zbytek peněz je vhodné, s ohledem na všeobecně nízké úrokové sazby spořicích účtů, zhodnocovat jinde)..

Chcete u svých úspor vysoký výnos? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci vašich možností

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů