Rychlé půjčky? Kdo se nechá nachytat?

Možná už jste se s tím také setkali. Řeč je o rychlých půjčkách. Jak fungují? Jedná se o půjčky v řádech několika tisíc (maximálně několik desítek tisíc) korun. Když člověk potřebuje peníze, pošle SMS zprávu nebo vyplní formulář na internetu a do pár hodin má peníze na účtu. Jenomže RPSN překračuje tisíce procent, a tak jsou rychlé půjčky pro domácí rozpočet zhoubným morem.

Rychlé půjčky dokážou lidskou touhu mít „keš“ rychle uspokojit. Přinesou peníze na nové botky nebo na jídlo či provoz domácnosti. Kdy se půjčka splácí? Za pár dní, hned po výplatě. Ano, splatnost je jen pár dnů. Má to ale jeden háček. RPSN dosahuje neuvěřitelných tisíců až desetitisíců procent. Půjčíte si 1000 korun a za pár dní vracíte například 1200. Půjčíte si 10 000 korun a hned po výplatě odevzdáte 12 000. A to je za tak krátkou dobu opravdu hodně.

Jde o dobrý způsob, jak z lidí udělat „ovce“ a nevolníky. Na konci dalšího měsíce totiž dlužníkovi peníze zřejmě opět dojdou. A co udělá? Půjčí si znovu rychlou půjčku. Vždyť ji přeplatí jen o pár stovek, může si říkat. V reálu ovšem jen vytlouká klín klínem a splácí stále tu první půjčku. Tentokrát už podruhé. Další měsíc potřetí a příběh nemusí mít konce. Sumy, které dlužník v čase zaplatí, jsou skutečně extrémně vysoké. O to poskytovatelům jde. Uvazují si „ovečky“ na krátký řetěz a udržují je v dluhové pasti, která začala kvůli pár tisícovkám.

Proč si lidé takové půjčky pořizují, když jsou evidentně extrémně nevýhodné? Odpověď tkví v nízké finanční gramotnosti v naší zemi. Stát za posledních 20 let v této oblasti zcela zaspal. Nyní se to snaží dohánět řada dobročinných, obecně prospěšných a vzdělávacích organizací (například ABC Finančního vzdělávání, kterou založila finanční skupina Broker Consulting).

Možná byste si řekli, že naše spoluobčany bude varovat vysoké RPSN, které přesně vystihuje, jak drahý úvěr si berou. Jenomže RPSN zná méně než třetina obyvatel. Mimochodem u některých poskytovatelů půjček je RPSN stejně k nedohledání.

Je to lichva? Například ve Švýcarsku by se o lichvu jednalo, protože tam mají legislativou jasně daný strop na úrokovou sazbu (zhruba 15 % p. a.). Co je nad touto sazbou, je lichva. V České republice ale zní definice lichvy volněji. A tak tu rychlé půjčky můžou kořenit.

Svět se rozděluje na ty, kdo úroky platí, a na ty, kdo je získává. Je jen na vašem svobodném rozhodnutí do kterého tábora se přidáte.

Komentář odborníka: Finanční plán, vytváření rezerv a také dostatečné zabezpečení jde cestou získávání úroků a dlouhodobě předchází situacím, které by mohly pořízení podobné půjčky vyžadovat. Chcete být finančně v pohodě? Vždy zůstávejte na straně těch, kdo úroky a výnosy získávají. Jediným dobrým úvěrem je velmi levná půjčka na bydlení. Tvoříte hodnoty a nemusíte platit nájem.

Ještě nemáte finanční rezervu? Požádejte bezplatně a nezávazně o návrh OK Finančního plánu a dostaňte své osobní finance pod kontrolu

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů