Radíte se o penězích? Oslovte odborníka, který vám zajistí kvalitní správu financí v dlouhodobém horizontu.

Pokud byste si mohli vybrat. Vybrali byste si raději okamžitou odměnu 10 000 Kč nebo odměnu 12 000 Kč, kterou dostanete až za 2 roky? Odpověď na tuto otázku Vám napoví, jak úspěšní můžete být při finančním plánování.

To, co se Vám děje v hlavě při hledání řešení výše uvedeného úkolu má svůj vědecký název – hyperbolické znevažování (hyperbolic discounting). Jedná se o situaci, kdy podvědomě znevažujete hodnotu budoucího užitku v porovnání s okamžitým užitkem.

V našem případě se jedná o situaci, kdy pro některé z vás může být okamžitá odměna 10 000 Kč „více“, než odměna 12 000 Kč za 2 roky. Míra tohoto znevažování se liší, někteří z nás by si na odměnu počkali v případě, že by činila 14 000 Kč, dalším pak může stačit budoucí odměna 10 500 Kč.

Co však máme v případě hyperbolického znevažování stejné, jsou „útoky“ ze strany bank a úvěrových společností.

„Půjčte si dnes, splácejte až za 6 měsíců“

„Splátkové prázdniny – půjčte si a splácejte až za několik měsíců“

Tato a podobná hesla cílí právě na naši vlastnost znevažování budoucích užitků (můžeme snižovat budoucí odměnu i budoucí oběť). V tomto případě se v naší mysli může rovnat 12 000 Kč zaplacených na úvěru během 24 měsíců 10 000 Kč, které zaplatíme dnes.

Míra zadlužení českých domácností je důkazem toho, že tyto nabídky fungují více než dobře. Vzhledem k tomu, že akcionáři bank rovněž upřednostňují okamžité zisky před těmi budoucími, je nepravděpodobné, že by nám banky při výběru z bankomatu nabízeli investice do podílových fondů, vklady na spořicí účty a termínované vklady namísto možnosti okamžité výpůjčky peněz.

Pokračující „masáž“ bankovních a úvěrových institucí nás však spíše než na exotickou dovolenou pošle do kanceláře exekutorského úřadu. V případě, že se postupem času změnily vaše životní cíle, kontaktujte naši společnost, pomůžeme vám s optimálním přenastavením vašeho finančního plánu, případně vám zpracujeme finanční plán nový.

Vezměte svou finanční budoucnost pevně do rukou. Požádejte o bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů

CAPTCHA
Ochrana proti spamu, opište níže uvedené znaky
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.