Po tomhle budete geometrii milovat

Dáváte si stranou nějaké peníze, nebo byste s tím alespoň chtěli do budoucna začít? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Díky správnému ukládání vašich peněz můžete získat vysoké výnosy, s pomocí kterých vám vaše peníze rychle vydělávají další peníze.

O co jde? S 90% pravděpodobností máte i vy v rodině alespoň jeden spořicí účet. Na tom není nic špatného, právě naopak! Ovšem, pouze v případě, že na spořicím účtu máte pouze peníze v rámci vaší finanční pohotovostní rezervy (úspory ve výši 3-6 měsíčních platů). Pokud zde máte peníze i nad rámec vaší finanční pohotovostní rezervy, připravujete se o možnost dostat ze svých peněz více „šťávy“. Čím delší je totiž doba, po kterou můžete mít tyto peníze uloženy (tzv. investiční horizont), tím vyšší jsou předpokládané výnosy, kterých s těmito penězi můžete dosahovat. Zatímco na spořicích účtech dosáhnete zhodnocení cca 1,5 % - 2 % ročně, např. v akciových podílových fondech či investičních certifikátech můžete získat výnosy mezi 5 % - 12 % ročně (konkrétní výše předpokládaného výnosu závisí na tom, který z fondů si vyberete).

 

 

Spořicí účty = jízdenka na autobus jedoucí špatným směrem

S ohledem na to, že výnosy na spořicích účtech v tuto chvíli nepřekonávají inflaci (ta v roce 2012 činila 3,2 %), reálná hodnota vašich úspor v čase klesá. Co to znamená? Za vaše peníze si v budoucnosti koupíte méně zboží než dnes. Pokud však své peníze uložíte na produkty odpovídající vašemu investičnímu horizontu, získáte výnos dokonce vyšší, než je inflace. Tzn. reálná hodnota vašich peněz v čase roste, v budoucnosti si tedy budete za své peníze moci koupit více elektroniky, dovolené, vybavení do bytu apod.

Tabulka výnosů, kterých dosáhnete na spořicích účtech v porovnání  s těmi, který dosáhnete na produktech dle jednotlivých investičních horizontů

Částka Doba Úrok Připsané zhodnocení (úrok)
10 000 Kč 24 měsíců 2 % 404 Kč
10 000 Kč 24 měsíců 3,5 % 609 Kč
10 000 Kč 48 měsíců 2 % 824,32 Kč
10 000 Kč 48 měsíců 5 % 2 155,06 Kč
10 000 Kč 60 měsíců 2 % 1 040,81 Kč
10 000 Kč 60 měsíců 12 % 7623,42 Kč

 

Spoření může být dokonce i zábava, tedy alespoň v případě, kdy vidíte, že vám vaše peníze vydělávají další peníze a ty další peníze atd. Při investování ale vždy mějte na paměti, že v podílových fondech nemáte výnos garantován a hodnota vašich peněz bude v čase kolísat, a to směrem nahoru i dolů. Zajímavý výnos je vždy spojen s vyšším rizikem.

Chcete vědět, kolik peněz navíc vyděláte zhodnocováním úspor na správných produktech? Kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře