Naučte své děti hospodařit s penězi

Umět dobře hospodařit s penězi je v naší společnosti stejně důležité, jako umět číst a psát. Přestože v každé rodině probíhá výchova trochu jinak, při finančním vzdělávání dětí platí několik základních pravidel. Co a v jakém věku byste měli své děti naučit, aby si získaly zdravý pohled na peníze?

  • Na první seznámení dětí s penězi je ideální čas kolem pěti let jejich věku. V této době je čas dětem vysvětlit, jak se peníze vydělávají a seznámit je s prací obou rodičů.
  • Už předškolní děti mohou mít svou kasičku, do které budou moci vkládat i vybírat peníze. Udělejte si čas na to, abyste s dětmi občas peníze v kasičce přepočítali a řekli jim, co si za ně můžou koupit – sladkosti, hračky...
  • Naučte děti rozpoznávat hodnotu peněz. Mluvte s nimi při nákupech o tom, co kolik stojí a řekněte jim, co by si už mohli ze svých naspořených peněz koupit.
  • Pokud během nákupu dítě zatouží po něčem, co by si rádo pořídilo ze svých peněz, ale nemá je momentálně po ruce, navrhněte, že mu na to půjčíte. Ale vždy důsledně dodržujte, aby vám pak dítě peníze vrátilo. Učíte ho tak, že se půjčky musí vracet.
  • Optimální výše kapesného je častým dotazem mnoha rodičů. Podle odborníků by kapesné nemělo být o hodně nižší, ani o hodně vyšší, než je průměrné kapesné vrstevníků dítěte. S rostoucím věkem dítěte by se kapesné mělo zvyšovat a kolem 12 let jeho věku by už dítě mělo ze svého kapesného hradit některé pravidelné platby (například kredit za telefon), aby se naučilo vedení osobního rozpočtu. V dospělosti se mu tato dovednost bude velmi hodit.
  • Od 15 let umožněte dětem výdělek prostřednictvím brigád. Začnou si tak více vážit peněz.
  • Na střední škole by už děti měly dobře znát základní finanční produkty a zacházet s nimi. V této době už odborníci doporučují založit dětem vlastní účet a zasílat jim kapesné bezhotovostně. Děti by v tomto věku měly umět hospodařit s penězi na delším časovém horizontu, vědět o bankovních poplatcích i pravidlech úročení vkladů i půjček. Je velmi důležité je upozornit také na všechna nebezpečí, která v oblasti financí existují (zvláště na spotřebitelské úvěry) a vysvětlit jim, jak se jich vyvarovat.
  • Dbejte na to, aby se děti postupně seznamovaly s hospodařením rodiny. Bavte se před nimi o penězích, jak zvažujete, co koupit a co ne, jak spoříte na dovolenou, nový televizor, auto apod. Mluvte i o tom, jak se pojistit proti různým škodám a odpovědnosti.

Začněte řešit finanční budoucnost Vašich dětí ještě dnes. Požádejte o bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností prostřednictvím níže uvedeného formuláře

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů