Na co by Vás finanční plán měl připravit ve 20, 30 a 40 letech?

Život je pestrý, plný neočekávaných událostí, na které Vás nepřipraví žádný „univerzální“ finanční produkt. Na řadu životních milníků je třeba se připravovat roky i dekády předem, však se přesvědčte sami na níže uvedených řádcích….

 

„Dvacátá léta“

Zní to příšerně, ale téměř okamžitě poté, co si najdete první zaměstnání, byste se měli začít tvořit finanční rezervu pro případ, že o svůj zdroj příjmu přijdete. Pokles příjmů či ztráta zaměstnání jsou jedním z nejčastějších důvodů osobního bankrotu a je přece známo, že lidé s minimem praxí, kteří jsou ve firmě služebně nejmladšími, mají při redukci počtu zaměstnanců „přednost“.

Kromě finanční rezervy je více než vhodné zajímat se i o možnost úvěrového pojištění, které by za Vás zaplatilo splátky úvěrů, které v danou chvíli budete splácet, ať už se jedná o spotřebitelské úvěry nebo hypotéku.

 

„Třicátá léta“

Tady už začíná pořádně přituhovat… Nejenže by Vás finanční plán měl stále chránit před negativními následky poklesu či ztráty příjmů, ale také by měl umět chránit celou Vaši rodinu (tj. částka, kterou je třeba mít v rezervě je vyšší). Nově byste již měli řešit situace, kdy byste nešťastnou náhodou přišli o život. Z čeho poté bude žít Vaše rodina poté, co přijde o nositele hlavního příjmu?

Zároveň je třeba počítat s tím, že se kvapem blíží doba, kdy začnou růst náklady na studium Vašich dětí, kdy investice do něj může dosahovat stovek tisíc korun, což je částka, kterou je řada z nás schopna nashromáždit až za několik let.

„Čtyřicátá léta“

Zvýšený krevní tlak, cukrovka, infarkt… Tři z mnoha zdravotních komplikací, jejichž riziko výskytu roste právě s dosažením 40. roku věku. Smutnou zprávou je, že jakmile proděláte infarkt, nikdo Vás na něj hned tak nepojistí. Navíc, v této fázi života je již zabezpečení proti rizikům velmi drahé. Veškeré pojištění byste tak měli mít správně nastaveno již do 40. roku věku.

Kromě toho rovněž začněte brát vážně scénář, že se po „padesátce“ můžete ocitnout bez práce s tím, že novou budete hledat jen velmi těžko. Kdo v takovém případě bude splácet Vaši hypotéku, platit Vaše účty a dále Vás zajišťovat na penzi? Dovršením 40. let věku byste již měli mít v tomto jasno a začít si budovat pevné základy na stáří.

 

Znáte v tuto chvíli odpovědi na otázky z tohoto příspěvku? Pokud ne, nebo o Vašem stávajícím řešení financí máte pochyby, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce

Červené hodnoty jsou povinné

Odesláním tohoto formuláře souhlasím s podmínkami ochrany osobních údajů